PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | 9 | nr 789 | 13--24
Tytuł artykułu

Ewolucja paradygmatu nauki o zarządzaniu - ewolucja kierunków zarządzania

Warianty tytułu
Evolution of Paradigm of Management Science - Evolution of Management Trends
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W artykule dokonano przeglądu kierunków w nauce o zarządzaniu z punktu widzenia paradygmatu, który wyznaczał zakres badań i pozwalał na formułowanie teorii. Omówiono: 1) paradygmat racjonalności strukturalnej - zgodnie z tym założeniem głównym przedmiotem badań jest struktura organizacyjna kształtowana racjonalnie; 2) paradygmat dominacji podmiotowej - oznacza przyjęcie założenia o dominującej roli pracowników w organizacji; 3) paradygmat równowagi sytuacyjnej - w tym rozumieniu zarządzanie jest kształtowaniem równowagi między celami właścicieli przedsiębiorstwa, celami jego pracowników i celami otoczenia. Podkreślono, że ostatni z tych paradygmatów wykorzystywany jest we współczesnych nurtach nauki o zarządzaniu.
EN
In this article the problem of the evolution of different trends in management is undertaken. It has been presented not as a historic formulation, but from a point of view of the accepted paradigms that determine the foundations of the research.(original abstract)
Rocznik
Tom
9
Numer
Strony
13--24
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000005418

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.