PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | nr 512 | 59--66
Tytuł artykułu

Paying for Quality the Two Case Studies from UK

Autorzy
Warianty tytułu
Zapłata za jakość : analiza sytuacji w dwóch firmach (studium przypadku)
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Co powinny robić organizacje, by połączyć place z jakością? Richer Sounds przedstawia użyteczny przykład w jaki sposób cały zakres zachęt indywidualnych i zachęt grupowych może być użyty, by połączyć rozwój świadomości prokonsumenckiej i jakości obsługi klientów. Z kolei analiza przypadku British Steel wskazuje na kluczowe wskaźniki jakości (w tym przykładzie czasu dostawy) w połączeniu z potrzebami klientów i podkreśla ich znaczenia przez powiązanie z premią. Obydwie organizacje wprowadziły do zachęt płacowych podejście płacy uzależnione od indywidualnej wydajności pracy i obydwie podkreśliły ważność kooperacji i pracy grupowej. Znaczące jest to, iż wcześniejsze wyniki badań ankietowych sugerowały, iż sukces TQM był dużo bardziej uzależniony od zachęt na poziomie grup i firmy. Richer Sounds używał zachęt indywidualnych, ale była to część szerszego systemu, którego celem było stworzenie ducha współpracy w obrębie oddziału firmy. Element konkurencji był postrzegany przez zarząd jako coś korzystnego, z naciskiem na grupy współpracowników, zachęcającego do dobrej wydajności, natomiast konkurencja w obrębie oddziału firmy była w zasadzie pozytywna, gdyż każdy wniósł wkład w wysiłki danego oddziału. Kierownicy British Steel przestrzegali, iż co prawda współzawodnictwo pomiędzy oddziałami firmy może być twórcze, ale pod pewnymi warunkami. Konkurencja ta nie powinna być postawą stosunków wewnątrz firmy. Rolą bowiem systemu płacowego jest poprawienie jakości i skupienie uwagi pracowników na tych celach organizacji. Jednakże system ten usiłuje nie "kupować" zaangażowania w kwestie jakości. Wnioski sprowadzić można do stwierdzenia, że organizacje powinny unikać nadmiernego nacisku na pracownika co do poprawy jakości oraz to, iż ważną rolą zachęt finansowych może być podnoszenie świadomości pracowniczej w zakresie jakości, a także uwypuklenia kluczowych obszarów podnoszenia jakości. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
59--66
Opis fizyczny
Twórcy
autor
Bibliografia
  • Incomes Data Services, "Bonus schemes, Part 1", IDS Study, No 488, August 1991.
  • Incomes Data Services, "Bonus schemes, Part 2", IDS Study, No 492, October 1991.
  • Malloch H., Manpower Strategic in Cleveland 1980-1986, Unpublished PhD thesis, University of Glasgow, Glasgow 1990.
  • Olian J.D., Rynes S.L., Making Total Quality Work: Aligning Organizational Processes, Performance Measures and Stakeholders, Human Resource Management Vol. 30, No 3, Fall, 1991.
  • Ross T.L., Hatcher L., Gainsharing drives quality improvement, Personnel Journal November 1992.
  • Snape L., Wilkinson A., Redman T., Cashing in on Quality? Pay Incentives and the Quality Culture, Human Resource Management Journal 1996, Vol. 6, No 4.
  • Williams A.L., Teesside and Total Quality Performance, Unpublished MBA dissertation, University of Teesside 1993.
  • Zellweger M., Total Quality Management at British Steel plc. General Steels Teesside Works: Getting The Balance Right, Unpublished MBA, dissertation, University of Teesside 1993.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000005600

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.