PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | z. 37, nr 900 | 187--210
Tytuł artykułu

Polski system bankowy

Warianty tytułu
Polish Banking System
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W 1989 roku Polska podjęła wysiłek zmiany systemu gospodarczego. W miejsce systemu scentralizowanego, nakazowo - rozdzielczego pojawiła się gospodarka kapitalistyczna, zwana również rynkową czy też parametryczną. W polskim życiu gospodarczym pojawiły się więc nowe, rynkowe rozwiązania (tym razem rynkowe). Tak jak dawniej królowała dbałość o pełne zatrudnienie, bezpieczny rozwój firm - poprzez permanentne dotowanie ich i wyeliminowanie konkurencji - tak teraz nastąpiła pogoń za efektywnością na wszystkich szczeblach życia gospodarczego. Wybory dokonywane przez wszystkie podmioty życia gospodarczego w sposób żywiołowy przyczyniły się do powstania w skali masowej zjawisk do tej pory nieznanych. Zmiany te zaznaczyły się w sposób powszechny tak po stronie sektorów produkcyjnych i usługowych, jak i po stronie sektora finansowego, a w szczególności bankowego. Nowe warunki działania zlikwidowały zatem w sposób dobitny "bezpieczeństwo" na wszystkich szczeblach gospodarki. W miejsce tego pojęcia pojawiły się "ryzyko" i "konkurencja". Jest rzeczą celową prześledzenie tych zmian. W przeciwieństwie jednak do wielu publikacji pokazujących ewolucję i jej logikę, Autor opracowania skupi się w zasadzie na efektach restrukturyzacji gospodarki, głównie w odniesieniu do sektora bankowego. Skromne ramy tej publikacji nie pozwalają na zbyt obszerny komentarz. Bogactwo danych w tabelach powinno zainteresowanych zachęcić do własnych przemyśleń (abstrakt oryginalny)
EN
Paper presented above discusses situation of the Polish banking system after 10-year transformation. As a result of the Polish political and economic breakdown in 1989 there appeared a lot of changes in Polish banks. They were forced to adopt themselves to rules of the market-oriented economy. In practice it meant behaviour in circumstances of competition and risk-terms not common in the previous system. Beginnings and the present state in Polish banking system such categories as quantity and grandiosity of Polish banks, structure of their assets and liabilities, share of foreign equity in polish banking system, quality of loans and many others are the main subject of interest in discussed paper. (original abstract)
Rocznik
Strony
187--210
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Grzegorczyk W.: Parytet wymiany ustalony Rzeczpospolita z dnia 6 czerwca 2001 r.
  • Jabłoński P.: Ranking banków według funduszy Rzeczpospolita z dnia 06.04.2001 r.
  • Kublik A.: Bilion padł: Gazeta Wyborcza z dnia 8 marca 2000 roku.
  • Miesięczna informacja o bezrobociu w Polsce lipcu 2001 roku, GUS Warszawa lipiec 2001 roku.
  • Notowania Rzeczpospolitej Rzeczpospolita z dnia 31 października 2001 r.
  • Sytuacja finansowa banków w 2000 roku Narodowy Bank Polski Warszawa, kwiecień 2001 r.
  • Sytuacja sektora bankowego w Polsce Biuletyn Związku Banków Polskich nr 2, luty 1994.
  • Ustawa Prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997, Dz.U. Nr 140, poz. 939).
  • Wskaźniki wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych i usług w Polsce w latach 1950-2000, Polska Statystyka Publiczna GUS Warszawa 2001 r.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000005745

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.