PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | nr 4 | 145--162
Tytuł artykułu

Tendencje w wymianie handlowej Polski z krajami Unii Europejskiej oraz CEFTA - analiza porównawcza

Warianty tytułu
Trends in Poland's International Trade Relations with European Union and CEFTA Countries - an Comparative Analysis
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Procesy liberalizacyjne w wymianie handlowej Polski z krajami Unii Europejskiej i CEFTA, które wynikły z podpisania Układu Europejskiego i Środkowoeuropejskiej Umowy o Wolnym Handlu, stały się głównym bodźcem inicjującym wysoką dynamikę wzrostu wymiany handlowej. Przyczyną wykształcenia się znacznego deficytu handlowego w wymianie z ww. krajami stały się takie czynniki jak: brak specjalizacji w przemyśle przetwórczym, znaczny udział w eksporcie towarów nisko przetworzonych oraz minerałów i surowców oraz mała konkurencyjność polskiej oferty zagranicznej. Autor wskazał na konieczność pogłębiania współpracy handlowej zarówno z krajami UE jak i CEFTA przy jednoczesnej poprawie konkurencyjności oferty eksportowej i wykorzystaniu pozytywnych tendencji w strukturze towarowej.
EN
Liberalization in the field of Poland's international trade relations with European Union and CEFTA countries has been stimulating Polish foreign trade growth. The article specifies the factors influenced Poland's trade deficit as well as focuses the special attention on intensifying trade cooperation both with European Union and CEFTA countries. (A.P.)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000006420

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.