PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | z. 33, nr 834 | 53--60
Tytuł artykułu

Problem uwzględniania efektów jakościowych w ocenie projektów inwestycyjnych

Warianty tytułu
The Issue of Considering Quality Effects in Investment Appraisal
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Finansowe metody oceny projektów inwestycyjnych nie są dostosowane do kwantyfikacji trudno wymiernych korzyści pojawiających się w wyniku wprowadzania nowoczesnych metod wytwórczych (AMT). W związku z tym korzyści te są często pomijane w rachunku opłacalności projektów. Ponadto twierdzi się, że metody te wywierają presję na osiąganie przez menedżerów efektów w okresach krótkich, co utrudnia uwzględnianie w rachunku efektów długofalowych. W artykule prezentowana jest metoda, która umożliwia przynajmniej częściowe usunięcie słabości metod finansowych zarówno w przypadku projektów niezależnych, jak i alternatywnych. (abstrakt oryginalny)
EN
The implementation of investment in AMTs causes the appearance of benefits which are susceptible to precise quantification. Financial investment appraisal methods are not adjustment to assess these benefits so they are often omitted. Moreover, financial appraisals are claimed to bring pressure on managers to maximise short-term effects, which makes long-term effects difficult to be considered. A method which enables, at least, partial overcoming of these difficulties, in both independent and mutually exclusive projects, is presented.(original abstract)
Rocznik
Strony
53--60
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Drury C.: Management and Cost Accounting. Third edition. Chapman and Hall, London 1992.
  • Lange O.: Ekonomia polityczna. t. 1. Warszawa 1959 s. 143.
  • Włoszczowski B.: Dyskontowe metody oceny efektywności projektów inwestycyjnych. Ekonomista nr 1, 1997.
  • Włoszczowski B.: Rozmiary firmy a kryteria oceny projektów inwestycyjnych w badaniach autorów zagranicznych. Referat na III Międzynarodową Konferencję Naukową pt: "Małe i średnie przedsiębiorstwa w procesie transformacji polskiej gospodarki". Materiały konferencyjne. Łódź? 1996, s. 517.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000006673

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.