PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | 46 | 69--80
Tytuł artykułu

Paweł Włodkowic - wybitny średniowieczny uczony i mąż stanu

Warianty tytułu
Paweł Włodkowic - Outstanding, Medieval Scholar and Statesman
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rozważania autora dotyczą osoby Pawła Włodkowica, przedstawiciela nauki i mentalności średniowiecznej, znawcy prawa i dyplomaty, dwukrotnego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w sposób szczególny zasłużył się obronie polskiej racji stanu, jako uczestnik delegacji polskiej na Sobór w Konstancji (1414-1418), i w 1414 roku, w charakterze rozjemcy, wziął udział w sądzie cesarza Zygmunta Luksemburczyka między Polską a zakonem krzyżackim. Jego wszechstronny system prawa międzynarodowego, jest dowodem na to, że Rzeczpospolita Obojga Narodów już na początku XV wieku, a więc o 120 lat wcześniej niż którykolwiek z krajów europejskich, spełniała kryterium "europejskości", co zdaniem autora, w dobie integracji oznacza, że Polska nigdy z Europy nie występowała i nie musi do niej wracać, bo Polska tę Europę, w wymiarz sztuki, nauki, kultury, religii i moralności, współkształtowała od wieków.
EN
The author presents figure of Paweł Włodkowic - representative of science and medievial mentality, expert on law and diplomat, two-time rector of Jagiellonian University. His wide-range system of international law a proof of Poland at the beginning of the XV centuary was "European country in domain of art., science, culture, religion and morality. (MP)
Rocznik
Tom
46
Strony
69--80
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000008767

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.