PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2000 | nr 4 | 150--163
Tytuł artykułu

Efekt stycznia na rozwiniętych rynkach kapitałowych i na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Warianty tytułu
Effect of January on the Developed Capital Markets and on the Warsaw Stock Exchange
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Autor na podstawie badań zagranicznych ekonomistów przedstawił efekt stycznia na światowych rynkach kapitałowych. Wynika z niego, że akcje, które w ostatnim tygodniu starego roku osiągnęły roczne minimum cenowe, w czterech kolejnych tygodniach nowego roku przynoszą stopy zwrotu większe od rynkowych stóp zwrotu. Autor przedstawił także kształtowanie się stóp zwrotu z Warszawskiego Indeksu Giełdowego osiąganych w kolejnych tygodniach stycznia w każdym z lat 1992-1999. Na podstawie tych wyników autor stwierdził, że w latach 1995-1999 na polskiej giełdzie papierów wartościowych efekt styczniowy nie występował. Badania, które zostały przytoczone w artykule wskazują na to, że zjawisko to nie jest jednoznacznie wyjaśnione.
EN
Among observations which do not confirm the hypothesis about effective capital market, the most surprising and puzzling is a phenomenon defined as the effect of January, i.e. extraordinary rates of return realised within the first month of the year. Results of extensive research on the effect of January show that this regularity is not clearly explained. Taxation aspects do not fully explain the effect of January (such an effect also appears in the countries which have no tax on capital profits). (short original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
150--163
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000008931

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.