PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | nr 3 | 25--39
Tytuł artykułu

Beyond the Schema Paradigm of Rationality in Economics

Warianty tytułu
Języki publikacji
EN
Abstrakty
EN
The author stressed use of rationality in classic ligical schema. Presented two approaches. The first Simon's rationality, the second Keynes' decision rationality. (MP)
Autorzy podkreślili potrzebę stosowania w klasycznym schemacie logicznej teorii poznania racjonalnego wyboru bardziej ogólną strukturę paradygmatyczną. Schemat logicznej racjonalności jest do pewnego stopnia uzasadniony teoretycznie i empirycznie, ale pozwala na wyjaśnienie zachowań w stosunkowo prostych sytuacjach i do tego sprowadza się jego moc objaśniająca. W sytuacjach skomplikowanych, a zwłaszcza w takich, gdzie zaznacza się silne oddziaływanie konkurencyjne i zmiany zachowań pod wpływem procesu uczenia, powstaje potrzeba stworzenia ogólniejszej teorii ekonomicznego zachowania. Punktem wyjścia do powyższych rozważań stanowiła treść dwóch przesłanek. Pierwsza, to racjonalność Simona, a druga to racjonalność decyzji Keynesa, w której istotne znaczenia, obok założeń występujących w klasycznym schemacie, mają także ograniczone zaufanie oraz ostrożność w podejmowaniu decyzji w warunkach niepewności. (abstract oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
25--39
Opis fizyczny
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000009161

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.