PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | nr 899, t. 1 Finanse, bankowość i ubezpieczenia | 59--66
Tytuł artykułu

Wpływ realnej aprecjacji kursu złotego na obroty z zagranicą i na równowagę płatniczą kraju

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podstawowa przyczyna wpływająca na występowanie poważnego deficytu handlowego i płatniczego utrzymującego się w Polsce w ciągu kilku ostatnich lat wynika z realnej aprecjacji złotego w stosunku do walut zagranicznych. Postępująca, realna aprecjacja złotego odbija się ujemnie na opłacalności eksportu i wpływa na wzrost opłacalności importu. W artykule autor rozpatruje konieczne rozwiązania w celu zaktywizowania wzrostu eksportu i jego zdynamizowania oraz postuluje konieczność prawidłowej polityki kursowej.
EN
Trade and payments deficit, which is currently visible in Poland since few years result from real appreciation of złoty in relation to foreign currencies. Progressive real appreciation of złoty has bad influence on export profitability and has influence on growth of import profitability. Some solutions connected with export's growth, its dynamism and necessity of true exchange rate policy were presented in this paper. (A.Ł.)
Twórcy
autor
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000010139

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.