PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | nr 6 | 5--10
Tytuł artykułu

Co modelujemy, czyli o dwóch aspektach budowy modeli związków

Autorzy
Warianty tytułu
What Are We Modelling? : The Two Aspects of Building the Econometric Model
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W artykule przedstawiono uwagi na temat dwóch spostrzeżeń dotyczących związków w czasie i ich znaczenia dla procesu ekonometrycznego modelowania. Wysunięto tezę, że powodem niepowodzeń w stosowaniu modeli do celów prognozowania może być nieadekwatność sądów badacza do badanej rzeczywistości. Rozważono dwa przypadki: - pierwszy polega na przekonaniu, że buduje się model procesu, podczas gdy modeluje się jego rozwiązanie; - drugi polega na przekonaniu, że modeluje się proces przyczynowo-skutkowy w sytuacji, gdy w rzeczywistości powiązania mają charakter celowy.
EN
The paper is connected with two aspects of creating the econometric model. The first aspect is than in practice we are modelling the solution of the autoreggresive dynamic econometric model. The second one is that we can distinguish three kinds of connections between economic variables such as causative, teleological and concomitance. (A.Ł.)
Twórcy
autor
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000010593

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.