PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | nr 899, t. 2 Finanse, bankowość i ubezpieczenia | 222--231
Tytuł artykułu

Zagrożenia i szanse dla banków u progu XXI wieku

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W artykule przeanalizowano podstawowe czynniki determinujące przemiany w światowej bankowości ostatnich lat takie jak: liberalizacja i deregulacja, globalizacja, sekurytyzacja, postęp techniczny, a także zmiany w strukturze i zachowaniu klientów banków oraz w popycie na usługi bankowe. W odpowiedzi na przeobrażenia w otoczeniu niezbędne stało się sformułowanie nowej strategii działania i wypracowanie nowych sposobów zarządzania bankiem. Konieczne jest również poszukiwanie nowych obszarów działalności i źródeł dochodów, rozwój nowych produktów bankowych. W tym celu niezbędna jest segmentacja klientów i elastyczne dopasowanie oferty do poszczególnych grup, jak również przemiany w sposobach dystrybucji produktów bankowych. Jednym z największych wyznań w ostatnich latach jest rozwój bankowości elektronicznej. Internet i nowe technologie w informatyce i telekomunikacji wpłynęły znacząco na konkurencję między instytucjami sektora bankowego. Jednym z istotnych zjawisk jest tendencja do konsolidacji kapitału bankowego. Wszystkie te przeobrażenia niosą za sobą dla przyszłości banków zarówno szanse, jak i zagrożenia.
EN
The article analysed basic factors which determined changes in world banking in recent years, such as: liberalisation, deregulation, globalisation, technological development and changes in structure and behaviour of bank clients. In response to environment changes banks must formulate new strategy and new ways of management. (M.P.)
Twórcy
Bibliografia
  • Boerner Ch.: Die Konzentration im Bankwesen-Ursachen und Folgen. W: Finanzplatz Deutschland an der Schwelle zum 21 Jahrhundert. Frankfurt a/M. 1998.
  • Kohlhausen M.: Groesse im Bankwesen-Anmerkungen zu einen vieldeutigen Begriff. "Kreditwesen" 1998 nr 12.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000010820

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.