PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2000 | nr 469 Rodzina polska - warunki bytu i funkcjonowanie w świetle badań Instytutu Gospodarstwa Społecznego w latach 1994-1998 | 136--201
Tytuł artykułu

Wiejska rodzina rozwojowa i jej warunki życia na tle rodzin miejskich

Autorzy
Warianty tytułu
Rural Family and Its Life Conditions on the Background of Families Living in Cities
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W opracowaniu zwrócono szczególną uwagę na zróżnicowanie terytorialne warunków życia rodzin o niemal identycznych potrzebach, wynikających z posiadania dzieci uczęszczających do szkoły. Artykuł opiera się na badaniach ankietowych przeprowadzonych w 1995 roku wśród rodzin zamieszkałych na wsi, w Warszawie, w dużych miastach (głównie w Radomiu), w średnich miastach (przede wszystkim Suwałki) i w małych miastach. Ankietę wypełnili rodzice uczniów szkół podstawowych. Zdaniem autora, głównymi czynnikami wpływającymi na warunki życia ludności są: miejsce zamieszkania, sektor zatrudnienia i poziom wykształcenia. Na wsi, w Radomiu i w małych miastach istnieje przewaga rodzin ubogich nad żyjącymi w dostatku, przy czym, w opinii autora, w dużej części za ubóstwo tych rodzin odpowiedzialność ponosi mało aktywna polityka państwa w zakresie zapobiegania pauperyzacji ludności.
EN
Special attention has been paid to the territorial differentiation of families' living conditions with almost the same needs resulting from having schoolchildren. Research was carried out among families living in rural areas, Warsaw, big towns (mostly in Radom), medium-sized towns (Suwałki most of all) and in small towns. The parents of children from the primary schools have fulfilled the questionnaire. According to the author, main factor that have influence on population living conditions are place of residence, employment sector and level of education. (AŁ)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000010826

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.