PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2000 | nr 64 (nr 852) | 35--49
Tytuł artykułu

Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w cukrownictwie. Cz. 1, Budowa i działanie sztucznych sieci neuronowych

Warianty tytułu
Artificial Neural Networks in Sugar Industry. Part 1, Networks Structure and Topology
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem artykułu jest wyjaśnienie podstaw budowy i funkcjonowania sztucznych sieci neuronowych. Struktura sieci neuronowych jest oparta czy podobna w swej istocie do struktury neuronów i wewnętrznych połączeń między nimi w organizmach żywych. Skutkiem tego podobieństwa są niezwykle interesujące właściwości sieci polegające na zdolności do uczenia się i w efekcie rozwiązywania postawionych przed sztuczną siecią neuronową zadań - również technicznych, których rozwiązanie jest często bardzo trudne czy wręcz niemożliwe. Przykłady takich i innych problemów przedstawiono w artykule. By wyjaśnić istotę procesu nauki i działania sieci neuronowych autorzy posłużyli się prostymi diagramami i wykresami do minimum ograniczając i upraszczając stosowany aparat matematyczny.(oryg. streszcz.)
EN
The main goal of this article is to introduce the fundamentals of artificial neural networks. Their architectures are inspired by living beings' biological, neural structures. Such a structure topology leads to an interesting behavior such as "learning" and in the effect, to the possibility of solving many technical problems that are hard to be worked out, or are even insoluble in different ways. Some examples are included. To explain the essence of learning and neural networks running simple mathematics, algorithms and diagrams are used. (original abstract)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000011806

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.