PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | 35 | 23--34
Tytuł artykułu

Kanadyjski system podatkowy - zarys analizy

Autorzy
Warianty tytułu
The Canadian Tax System - an Outline of Analysis
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Kanadyjski system podatkowy oparty jest na trzech podstawowych zasadach. Po pierwsze, podatki muszą być sprawiedliwe, po drugie wszelkie obniżki muszą w pierwszej kolejności dotyczyć podatku od dochodów osobistych, po trzecie obciążenie budżetu długiem jest na tyle poważne, że żadne ulgi i zwolnienia nie mogą być dłużej finansowane pożyczonymi pieniędzmi. Kanada podzielona jest na dziesięć prowincji i dwa terytoria. Każda z tych jednostek administracyjnych posiada własny parlament, rząd i budżet i ma możliwość samodzielnego ustalania szeregu podatków będących źródłem ich finansowania. Przedmiotem opodatkowania w Kanadzie są: dochód, konsumpcja oraz posiadany majątek. Dokonując analizy systemu podatkowego Kanady, autor podkreślił, że zachodzi tu konieczność rozróżnienia osób fizycznych oraz instytucji (przedsiębiorstwa, spółki, fundusze powiernicze itp.), bowiem ich opodatkowanie różni się w sposób istotny. Skomplikowany charakter kanadyjskiego systemu podatkowego wynika z jednej strony z faktu, że Kanada jest federacją prowincji, a z drugiej - z przyjęcia przez rząd aktywnego modelu współuczestnictwa w rozwoju gospodarczym tego kraju.
EN
The author does not estimate the level of tax liabilities in Canada since it results from a number of factors, among others, the implemented model of economic policy, traditions, culture, historical experience and general values accepted as fundamental in society. Worth attention is the fact that low taxes and a simple tax system are not necessary conditions for a welfare state to function. Canada is a fine example of this. (short original abstract)
Rocznik
Tom
35
Strony
23--34
Opis fizyczny
Twórcy
autor
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000013682

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.