PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Postawy wobec niepełnosprawności | 91--108
Tytuł artykułu

Kościół katolicki wobec niepełnosprawnych

Warianty tytułu
The Catholic Church towards Disabled
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Autor przeanalizował rolę i miejsce ludzi niepełnosprawnych we wspólnocie Kościoła katolickiego. Kościół katolicki, ze względu na swój zasięg oddziaływania społecznego, zajmuje szczególne miejsce w życiu osób niepełnosprawnych, będących zarówno członkami tego Kościoła, jak i w życiu tych, którzy do niego nie należą. Kościół poszukuje odpowiedzi na pytanie czym jest i jaki jest cel ułomności, kalectwa w zamyśle Boga oraz dlaczego dotyka ono jednych a omija innych. Aby zrozumieć dzisiejszy stosunek Kościoła do niepełnosprawności, autor odwołał się do judaizmu, z którego chrześcijaństwo się wywodzi, do postrzegania i traktowania niepełnosprawnych w życiu społecznym i religijnym przez Izraelitów. Fragmenty artykułu opisują stosunek papieża Jana Pawła II do osób niepełnosprawnych. Zasadnicza część artykułu dotyczy roli kościoła, który zmierza do pełniejszego włączenia osób upośledzonych fizycznie i umysłowo w życie wspólnoty Kościoła. Wiele uwagi poświęcił autor stowarzyszeniom wspomagającym osoby niepełnosprawne, w tym kościelnej organizacji charytatywnej Caritas, zajmującej się organizowaniem różnych form pomocy ludziom najbardziej potrzebującym, w tym również niepełnosprawnym.
EN
The author analysed role and position of disabled people in communion of the Catholic Church. The body of the article is devoted to the role of Church which persue join mentally and physically handicapped people in life of communion. The author concentrates on associations, which help disabled people (e.g. charitable organisation Caritas). (MP)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000014220

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.