PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Postawy wobec niepełnosprawności | 125--137
Tytuł artykułu

Stosunek niepełnosprawnych do nieznanej formy usług w pomocy osobistej

Autorzy
Warianty tytułu
Attitude of Disabled towards Unknown Form of Services in Personal Aid
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wśród wielu działań na świecie zmierzających do wyrównania szans osób niepełnosprawnych, największe znaczenie mają formy pomocy służące życiowemu usamodzielnieniu się. Zasadniczą rolę w tym względzie odgrywa pomoc osobista. Polega ona na pomaganiu osobie ciężko niepełnosprawnej, poprzez pracę asystenta, który ma zastąpić niesprawne ręce, nogi, niewidome oczy itp. Praca asystenta polega na towarzyszeniu niepełnosprawnemu w jego samodzielnym życiu, wykonywaniu tego, czego nie mogą zrobić sparaliżowane ręce czy nogi. Autorka podjęła próbę szerszego rozpoznania najbardziej dokuczliwych problemów funkcjonowania osób z niepełnosprawnością Polsce. W tym celu przeprowadziła badania, posługując się metodami jakościowymi stosowanymi w socjologii. Badania dotyczyły funkcjonowania kilkudziesięciu młodych niepełnosprawnych osób. Celem było poznanie sytuacji życiowej tych osób i ich opinii na temat możliwości prowadzenia przez nich w pełni samodzielnego życia. Przeprowadzone badania nie obejmowały dużej populacji. Zamiarem autorki nie była analiza ilościowa problemów niepełnosprawnych, lecz pokazania ich codziennego funkcjonowania i na tej podstawie formułowanie wniosków o potrzebie, bądź nie pomocy osobistej w postaci asystenta.
EN
The author makes an attempt to get known the most difficult problems of functioning for disabled people in Poland. The article presented researches carried out among young disabled people. The goal of these researches was to know their problems in everyday life. (MP)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000014233

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.