PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Postawy wobec niepełnosprawności | 203--229
Tytuł artykułu

Rola mediów w kształtowaniu postaw wobec niepełnosprawnych

Warianty tytułu
The Role of Media in Shaping Attitudes towards Disabled People
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W prezentacji praw zagwarantowanych osobom niepełnosprawnym oraz przy ocenie ich przestrzegania dużą rolę odgrywają środki masowego przekazu. Pod wpływem przekazywanych informacji lansowana jest świadomość społeczno-moralna zarówno zgodna z rzeczywistością, jak i niewłaściwa, niezgodne z nią, a zatem mogą tworzyć się postawy pozytywne i negatywne wobec osób niepełnosprawnych. Problemy osób niepełnosprawnych prezentowane w telewizji, radiu czy prasie są źródłem informacji zarówno dla samych niepełnosprawnych i ich rodzin oraz dla reszty społeczeństwa. Autor, obok charakterystyki programów emitowanych na łamach telewizji i radia oraz tytułów prasowych skierowanych do niepełnosprawnych, określił również czym dla niepełnosprawnych jest internet i możliwość telepracy. Na zakończenie autor przedstawił inne jeszcze środki masowej informacji o i dla niepełnosprawnych (kampanie społeczne). Zdaniem autora, naturalnym partnerem w dorastaniu do obywatelskiej świadomości osób niepełnosprawnych mogłyby zostać media, ale są one ciągle mało wrażliwe na uczciwe przekazywanie niepełnosprawności i nieskuteczne w przełamywaniu barier i błędnych poglądów o niepełnosprawnych.
EN
The author presented programs on TV and on the radio about problems of disabled people. Stressed the role of the Internet for disabled people. In conclusion the author described other mass media about and for disabled (social campaign). (MP)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000014239

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.