PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2000 | nr 1 | 49--64
Tytuł artykułu

Polityka władz Drugiej Rzeczypospolitej w stosunku do organizacji monopolistycznych w latach wielkiego kryzysu gospodarczego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W systemie gospodarczym Drugiej Rzeczypospolitej (1918-1939) ważną rolę odgrywały organizacje monopolistyczne kontrolujące wiele kluczowych gałęzi przemysłu. Wielki kryzys gospodarczy lat trzydziestych spowodował, że zwrócono szczególną uwagę na działalność karteli i syndykatów uznając, że mogą one przyczynić się do utrzymania poziomu zatrudnienia i wielkości eksportu. Jednocześnie jednak władze starały się wpływać na wysokość cen ustalanych przez monopole. W tym celu przeprowadziły kilkakrotnie w latach trzydziestych akcje przymusowych obniżek cen wybranych grup artykułów przemysłowych. Taka polityka gospodarcza nie przyniosła jednak spodziewanych rezultatów. Okazało się bowiem, że w opanowanych przez monopole gałęziach przemysłu zatrudnienie i eksport zmniejszyły się w znacznie większym stopniu niż w dziedzinach, w których panowała wolna konkurencja, a przymusowe obniżki cen artykułów przemysłowych powodowały jedynie dodatkowy spadek rentowności, i tak już niskiej w latach kryzysu.
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
49--64
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000109113

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.