PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | nr 10 | 30--48
Tytuł artykułu

System finansowania przedsięwzięć proekologicznych w Polsce

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Osiągane przez Polskę wyniki w ochronie środowiska są w dużej mierze efektem skutecznego stosowania instrumentów prawnych, ekonomicznych oraz finansowych. System ten organizowany był przez kilka lat i nadal podlega ciągłej ewolucji. W artykule, w syntetyczny sposób, omówiono poszczególne jego elementy: opłaty ekologiczne, kary ekologiczne, zróżnicowania oraz zwolnienia podatkowe, dotacje oraz preferencyjne kredyty. Przedstawiono krajowy system finansowania przedsięwzięć ekologicznych w kontekście nowej polityki ekologicznej państwa oraz integracji Polski z Unią Europejską. Zwrócono uwagę na bariery rozwoju i kierunki dalszych zmian systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce.
Rocznik
Numer
Strony
30--48
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
 • Agnieszka Świderska (red.), praca zbiorowa: Źródła i zasady finansowania inwestycji w ochronie środowiska w Polsce - informator, Wydawnictwo "Ekonomia i Środowisko", Вiałystok 2001.
 • Bazyli Poskrobko: Opłaty za emisję zanieczyszczeń powietrza, Wydawnictwo "Ekonomia i Środowisko", Białystok 1999, s. 13 i nast.
 • Bogusław Fiedor, praca zbiorowa Dostosowanie polskiego prawa i regulacji ekologicznych do rozwiązań Unii Europejskiej - koszty i strategia. Wydawnictwo "Ekonomia i Środowisko" Wrocław-Białystok 1999-2000.
 • Franciszek Piontek, Barbara Piontek, Wojciech Piontek: Efektywność wydatkowania środków funduszy ekologicznych posiadających osobowość prawną, Wydawnictwo "Ekonomia i Środowisko", Katowice-Białystok 2000.
 • I Polityka Ekologiczna Państwa, dokument Rady Ministrów, opracowany w Ministerstwie Środowiska (pod redakcją Janusza Żurka), wyd. GEA sp. z o.o., Warszawa 2001.
 • Józefa Famielec: Instrumenty polityki ekologicznej w krajach OECD, (w:) "Ekonomia i Środowisko", Czasopismo Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, nr 1(16) z 2000 r., Fundacja Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Białystok 2000, s. 65 i nast.
 • Karol Kociszewski: Źródła i sposoby finansowania procesu dostosowania polskich regulacji środowiskowych do wymagań Unii Europejskiej, (w:) "Ekonomia i Środowisko", Czasopismo Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, nr 1(16) z 2000 r. Fundacja Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Białystok 2000.
 • Marek Mazurkiewicz: Opłaty i kary pieniężne w systemie ochrony środowiska w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1986, s. 60 i nast.
 • Marek Sobiecki: Powiatowe fundusze ochrony środowiska, Fundacja Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Białystok 2000.
 • Stanisław Czaja, Bogusław Fiedor, Andrzej Graczyk, Zbigniew Jakubczyk: Koncepcja handlu pozwoleniami na emisję SO2 w elektroenergetyce, (w:) "Ekonomia i Środowisko", Czasopismo Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, nr 2(17) z 2000 r., Fundacja Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Białystok 2000.
 • Stanisław Wrzosek: Zarządzanie środowiskiem przez administracją publiczną w Polsce, Dział Wydawnictw i Poligrafii Politechniki Białostockiej, Białystok 1999.
 • Tadeusz Borys: Wskaźniki ekorozwoju, Wydawnictwo "Ekonomia i Środowisko", Białystok 1999, s. 63 i nast.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000112815

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.