PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2003 | nr 4 | 49--72
Tytuł artykułu

Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej w myśli politycznej emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii w obliczu zagrożenia III wojną światową (1945-1954)

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Po zakończeniu II wojny światowej, polityczna emigracja polska poświęcała wiele uwagi zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Poprzez liczne publikacje i podejmowane działania starała się ona zabezpieczyć integralność zachodniej granicy polskiej na wypadek wybuchu III wojny światowej pomiędzy sprzymierzeńcami z zachodu a ZSSR. Na wypadek konfliktu, brytyjscy emigranci planowali sojusz w bloku z Republiką Federalną Niemiec w celu wyzwolenia Europy Środkowo-Wschodniej od dominacji sowieckiej. Sporo uwagi poświęcano możliwości roszczeń terytorialnych ze strony niemieckiej, a również wkroczeniu niemieckich oddziałów na tereny polskie. Politycy emigracyjni zażądali w związku z tym międzynarodowego uznania zachodniej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz deklaracji sprzymierzenia, które nie wygasłoby po wojnie.
Słowa kluczowe
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
49--72
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000121804

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.