PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 10 | 15--20
Tytuł artykułu

Udzielanie pomocy sądom krajowym przy stosowaniu art. 81 i 82 TWE : Współpraca między Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości a sądami krajowymi

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Sądy państw członkowskich powinny stosować z własnej inicjatywy art. 81 i 82 TWE. W sytuacji, kiedy sądy krajowe nie mają obowiązku ale mają prawo do stosowania z własnej inicjatywy wiążących przepisów krajowych na warunkach ustanowionych w ich prawie wewnętrznym, muszą także stosować obowiązujące przepisy Traktatu Wspólnot Europejskich, przy czym respektują te same warunki ustanowione w prawie krajowym. W odniesieniu do reguł konkurencji zawartych w art. 81 i 82 TWE sądy krajowe mogą zostać wezwane do stosowania tych artykułów w procesach sądowych pomiędzy prywatnymi stronami. W przypadku sprzecznych decyzji zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego wymaga, aby sądy państw członkowskich nie stosowały prawa krajowego, niezależnie od tego, czy postanowienie prawa krajowego zostało przyjęte przed czy po powstaniu i przyjęciu norm prawa wspólnotowego.
Rocznik
Numer
Strony
15--20
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000125747

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.