PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 3 | 7--28
Tytuł artykułu

Realizacja Strategii Lizbońskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Strategia Lizbońska, zarówno ze względu na obszerny zakres tematyczny, jak i długi przedział czasowy, jest obecnie najważniejszym strategicznym programem społeczno-gospodarczym Unii Europejskiej. Obejmuje nie tylko ekonomiczny, ale także połeczny i środowiskowy wymiar procesu rozwoju UE w okresie 10 lat (lata 2000-2010). Jej celem jest przekształcenie UE w najbardziej konkurencyjny obszar gospodarczy świata z zachowaniem europejskich wartości społecznych i poszanowaniem środowiska. Po pięciu latach od sformułowania Strategii, jej rezultaty oceniane są jako niezadowalające. Mimo krytyki, zgodzono siŠ jednak, że w obliczu pogłębiającej się luki w poziomie rozwoju między Europą a USA, nasilającej się presji konkurencji ze strony gospodarek azjatyckich oraz utrzymującego się niskiego przyrostu naturalnego i postępującego starzenia się społeczeństw europejskich, realizacja Strategii Lizbońskiej jest obecnie sprawą bardziej pilną i potrzebną niż w momencie jej ogłoszenia.
Rocznik
Numer
Strony
7--28
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Cele Strategii Lizbońskiej i ich realizacja. RCSS, Warszawa 2004.
  • Commission Staff Working Document in Support or the Report from the Commission to the Spring European Council on the Lisbon Strategy of Economic, Social and Environmental Renewal. Brussels 2005.
  • Strategia rozwoju kształcenia ustawicznego do roku 2010. Warszawa 2003.
  • M. Sulmicka, Priorytety polityki gospodarczej Unii Europejskiej w świetle Strategii Lizbońskiej. [w:] Problemy ekonomii i polityki rozwoju, Warszawa 2004
  • Zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju Polski wobec Unii Europejskiej. Warszawa 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000126384

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.