PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 1 | 119--135
Tytuł artykułu

Lokalny rozwój gospodarczy w zarządzaniu projektami

Autorzy
Warianty tytułu
Local Economic Development and Project Management
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Różne mogą być opinie na temat Stanów Zjednoczonych, ale nikt nie posądza tego kraju o zacofanie gospodarcze. Na czym polega sukces USA? Skąd on się bierze? Jakie narzędzia i działania zapewniają tamtejszym specjalistom i praktykom powodzenie? Jeśli wgłębimy się w źródło powodzeń jednej z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata i spróbujemy zastosować gdzie indziej rozwiązania zapewniające jej rozwój, to czy oznaczać to będzie bezwzględne przenoszenie cudzych schematów? A może jest to tylko zapoznanie się z obcym doświadczeniem i zastosowanie wypracowanych tam wzorców postępowania na rzecz rozwoju własnej gospodarczej rzeczywistości? Innymi słowy: czy korzystanie z amerykańskiej metodologii lokalnego rozwoju gospodarczego jest amerykanizacją własnej gospodarki, czy raczej przyłączeniem się do trendów światowej lub globalnej gospodarki? Odpowiedź na tak postawione pytanie amerykanizacja czy globalizacja nasuwa się sama. Przedstawiona bowiem niżej i od lat szeroko stosowana w różnych krajach jedna z metodologii, opracowana i opublikowana przez Zespół Lokalnego Rozwoju Ekonomicznego (LRE) Wydziału Rozwoju Urbanistycznego Banku światowego (pod kierownictwem Gwen Swinburn), wielokrotnie akcentuje uwarunkowania i specyfikę lokalną. Jednocześnie już teraz warto zaznaczyć, że sama ta metodologia nie stanowi panaceum na wszystko, lecz jest ciągiem przemyślanych i logicznie ze sobą powiązanych działań , wymagających wielkiego partnerskiego zaangażowania wszystkich stron zainteresowanych kreowaniem własnej gospodarki. Strony te to sektor publiczny, prywatny i organizacje pozarządowe oraz najważniejszy partner społeczność lokalna. Od pomysłów i decyzji tak wyłonionej grupy interesariuszy1 zależy dobrobyt bądź jego brak w skali lokalnej. Ponadto poprawna komunikacja między stronami i współpraca oraz współdziałanie zamierzone i ukierunkowane na rzecz lokalnego rozwoju gospodarczego są czynnikami mnożącymi przykłady dobrych praktyk. Niniejszy tekst ma charakter przeglądowy. Przedstawia etapy i strukturę budowania strategii Lokalnego Rozwoju Gospodarczego (LRG), której organiczną częścią jest zarządzanie projektami; demonstruje też wybrane rodzaje informacji, opracowane przez zespół ekspertów, konieczne do zarządzania strategicznego. Podsumowaniem zaprezentowanych tu treści jest refleksja autorki. Odnosi się ona do braku sieci współpracy między przedstawicielami z jednej strony nauki (tj. teoretykami) i z drugiej strony osobami tworzącymi grono praktyków. Brak ten stanowi spadek po gospodarce centralnie sterowanej, jest też sytuacją typową dla krajów w dobie transformacji ustrojowej. (abstrakt oryginalny)
EN
This paper provides a review of structure and contents of Local Economic Development (LED) programmes. It also offers a list of data and information necessary to develop and implement such programmes. The author emphasizes the difference in approach to LED by the researchers (theorists) and the practitioners, dealing with LED on every day basis. This gap, according to the author is in part a legacy centrally managed economy and is typical for the countries in transition period. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
119--135
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Berger P.L., Berger K., Kellner H., 1974, The Homeless Mind, Harmondsworth: Penguin.
  • Giddens A., 2002, Nowoczesność i tożsamość. "Ja" i Społeczeństwo w epoce później nowoczesności, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
  • Jackowski A., 2004, / Forum Geografów Polskich. Geografia u progu XXI wieku, Kraków: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej.
  • Lokalny Rozwój Ekonomiczny. Kompendium LRE, 2003, Bank Światowy, Sekcja Rozwoju Miast, www.citiesofchange.net/download/quickreference/QuickReferencePoland.pdf
  • Monitoring Stanu Gminy jako narzędzie zarządzania strategicznego, 2001, (Publikacja przygotowana przez ekspertów z DS CONSULTING i Fundacji Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych), Warszawa.
  • Rykiel Z., 2005, Nauka jest jedna. Rozmowa z prof. Zbigniewem Ryklem, kierownikiem Zakladu Socjologii Zbiorowości Terytorialnych Instytutu Socjologii UZ (rozmawiała Magdalena Pokrzyńska), http://www.uz.zgora.pl/wy-dawnictwo/miesiecznik02-2005/l 6.pdf
  • Swinburn G., Goga S., Murphy F., 2000, Podręcznik Lokalnego Rozwoju Gospodarczego. Produkt sieci Miast Przemian, www.citiesofchange.net/download/vol3/LEDPrimer_PL.pdf
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000091756315

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.