PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 1 | 81--95
Tytuł artykułu

Ustrój gospodarczy Unii europejskiej w dobie kryzysu konstytucyjnego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Unia Europejska jest obecnie dojrzałą formą integracji ekonomicznej, z unikatowym modelem ustroju gospodarczego, który jest definiowany nie tylko przez samo istnienie rynku wewnętrznego z jego gwarancjami swobody przepływu osób, towarów, usług, kapitału i płatności bieżących, ale przede wszystkim (w porównaniu z innymi sferami integracji gospodarczej na świecie) ingerencję prawa wspólnotowego w treść polityk gospodarczych państw członkowskich UE, jak również poszerzanie sfery funkcjonowania i oddziaływania w tym zakresie unijnych standardów postępowania. Ogólnym celem autorów Traktatu Konstytucyjnego było usprawnienie ustroju gospodarczego Unii Europejskiej. Chodziło o nadanie UE takiej formy, w której ramach mogłaby ona sprawniej realizować nie tylko swoje własne zadania wewnętrzne, ale również cel globalny, określany zwykle jako zapewnienie gospodarce europejskiej międzynarodowej konkurencyjności w długim okresie. Wprawdzie cele te są realizowane także jakby obok Traktatu, w dotychczasowych ramach prawnych, jednak kryzys wynikający z jego odrzucenia w referendach ratyfikacyjnych we Francji i Holandii z pewnością wpływa na funkcjonowanie ustroju gospodarczego Unii Europejskiej.
Rocznik
Numer
Strony
81--95
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • B. Eichengreen European Monetary Unification: Theory, Practice, and Analysis. Cambridge 1997, s. 225-269.
  • S. Korkman: Fiscal Policy Coordination in EMU: Should it Go Beyond the SGP? w: W.A. Brunila, M. Buti, D. Franco (eds.): The Stability and Growth Pact: The Architecture of Fiscal Policy in EMU. Palgrave, Basingstoke 2001, s. 287-308.
  • A. Nowak-Far: Unia gospodarcza i pieniężna. W: J. Barcz (red.): Zmiany w dziedzinie rynku wewnętrznego i polityk sektorowych. Warszawa 2005, s. 34-35.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000093845336

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.