PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 1049 Wpływ niedoskonałej wiedzy podmiotów i ich działalności informacyjnej na funkcjonowanie rynków i gospodarki | 56--63
Tytuł artykułu

Prawne uwarunkowania dostępu do informacji o środowisku

Autorzy
Warianty tytułu
Law Conditioning of the Access to the Environmental Information
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Omówiono międzynarodowe regulacje prawne dotyczące dostępu do informacji o środowisku, zwracając szczególną uwagę na ustawodawstwo Unii Europejskiej oraz polskie prawo do informacji o środowisku.
EN
The paper presents the most important law sources of the regulations connected with the access to the environmental information in international, EU and Polish perspective. The analysis carried out by the author proves that the environmental information is one of the most important points to be taken in a decision making process. The creation and the role of information have to be related to the both individual and social activity. The access to the environmental information seems to be a specific mechanism which have the great influence on conflicts related to life conditions and environmental protection. It is helpful in the proper preparation of the decision-makers participating in social consultations and negotiations which get us close to the consensus allowing for the improvement of the state of the environment and the satisfaction of social needs.(original abstract)
Twórcy
Bibliografia
  • Dostęp do informacji i udział społeczny w praktyce, http://www.rec.org.pl/aarhlawcon.
  • Hadjiraftis G., Akty prawa międzynarodowego regulujące problematykę dostępu do informacji i ocen oddziaływania na środowisko, [w:] Prawo ochrony środowiska, Wyd. Zielone Brygady, Warszawa 2002.
  • Hadjiraftis G., Prawo Unii Europejskiej w zakresie swobodnego dostępu społeczeństwa do informacji o środowisku, [w:] Prawo ochrony środowiska, Wyd. Zielone Brygady, Warszawa 2002.
  • Jędrośka J., Dostęp do informacji i oceny oddziaływania na środowisko: sytuacja w Unii Europejskiej i w Polsce w kontekście praktycznych możliwości działania na szczeblu lokalnym, http://www.ecp.wroc.pl/edu/.
  • Prawo do informacji o stanie środowiska naturalnego w ustawodawstwie USA i w prawie wspólnot europejskich, http://www.pzs.most.ogr.pl.
  • Sej-Kolasa M., Znaczenie systemów informacji o środowisku w realizacji programów eko-rozwoju, [w:] Teraźniejszość i przyszłość ekorozwoju w Polsce, red. G. Dobrzański, Wyd. Politechniki Białostockiej, Białystok 2002.
  • Stoczkiewicz M., Siwiński T., Prawo do informacji w Ustawie "Prawo ochrony środowiska" z dnia 27 kwietnia 2001 r. na tle Dyrektywy 90/313/EWG o swobodnym dostąpię do informacji o środowisku oraz Konwencji z Aarhus, [w:] Prawo ochrony środowiska, Wyd. Zielone Brygady, Warszawa 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000094069819

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.