PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 1099 Spójność społeczna, gospodarcza i terytorialna w polityce Unii Europejskiej | 56--62
Tytuł artykułu

Polityka monetarna Polski w związku z wejściem Polski do strefy euro

Autorzy
Warianty tytułu
Polish Monetary Policy in Relation to Poland's Joining the Euro Zone
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem artykułu jest analiza wpływu realizowanej przez Polskę w latach 2004-2005 polityki monetarnej na tworzenie warunków jej wejścia do strefy euro. Artykuł koncentruje się tylko na analizie polityki monetarnej uwzględniając przede wszystkim lata 2004-2005. Jest to okres szczególnie trudny, gdyż po przejściu ze stanu przedakcesyjnego do nabycia statusu kraju członkowskiego UE pojawiły się w Polsce zjawiska obserwowane również w innych krajach będących w podobnej sytuacji, wzrost cen i stopy inflacji oraz tendencja do ciągłego i realnego aprecjonowania ich walut.
EN
In his paper the author presents benefits from Polish accession to the euro zone. He analyses conditions of this process and shows two possible scenarios how Poland should realise the conception of entering the euro zone. In the paper it is shown how Polish active monetary policy could help joining the euro zone. (original abstract)
Twórcy
autor
Bibliografia
  • 1. Jakubiszyn K., Dlaczego euro powinno być przedmiotem naszego zainteresowania, [w:] Euro od A do Z, Wyd. NBP, czerwiec 2003.
  • 2. Lutkowski K., Problemy polityki kursowej na drodze Polski do członkostwa w Unii Europejskiej i europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej, [w:] Euro od A do Z, Wyd. NBP, czerwiec 2003.
  • 3. Rubaszek M., Modelowanie optymalnego poziomu realnego efektywnego kursu złotego. Zastosowanie koncepcji fundamentalnego kursu równowagi, Wyd. NBP, Warszawa, czerwiec 2004, Materiały i Studia z. 175.
  • 4. Założenia polityki pieniężnej na rok 2005, Wyd. NBP - Rada Polityki Pieniężnej, Warszawa, wrzesień 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000102727806

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.