PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 11 | 14--19
Tytuł artykułu

Ochrona przed nadmiernym importem oraz eliminacja barier w eksporcie

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Autorki piszą, że oprócz środków przeciwdziałających importowi, dokonywanemu na warunkach uznawanych za nieuczciwe, Unia Europejska w imporcie z krajów trzecich może również stosować środki ochronne wobec przywozu realizowanego „na warunkach uczciwych". W odróżnieniu od środków antydumpingowych i wyrównawczych, które przede wszystkim mają wpływ na ceny importowanych towarów, te środki pozwalają ograniczyć wielkość importu. Wprowadzenie i stosowanie środków ochronnych przed nadmiernym importem różni się od środków przeciwdziałających dumpingowi i subsydiowaniu. Jednakże te ostatnie zwalczają zachowania, które same w sobie stanowią naruszenie zasad nieuczciwej konkurencji. Tymczasem środki ochronne stosowane są przeciw importowi na warunkach, których nie można uznać za naganne, ale który wyrządza szkodę przemysłowi WE.
Rocznik
Numer
Strony
14--19
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • L. Ciamaga, Wspólna Polityka Handlowa [w:] Unia Europejska, L. Ciamaga i inni (red.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997, s.118.
  • E. Kaliszuk, Postępowania antydumpingowe i inne instrumenty protekcjonizmu warunkowego [w:] Unia Europejska, (red.) E. Kawecka-Wyrzykowska, E. Synowiec, t. l, IKCHZ, Warszawa 2004, s. 200.
  • E. Kaliszuk, Rozporządzenie w sprawie przeszkód w handlu [w:] Polska w Unii Europejskiej, red. E. Kawecka-Wyrzykowska, E. Synowiec, t. 2, IKCHZ Warszawa 2004, s. 137-138.
  • E. Kawecka-Wyrzykowska, E. Synowiec, Unia Europejska. Przygotowania Polski do członkostwa, IKCHZ, Warszawa 2001, s. 266-270.
  • A. Marszałek, Integracja Europejska, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2004, s. 204.
  • R. Ostrihansky, Unia Europejska. Prawo instytucjonalne, Meritum, Dom Wydawniczy ABC 2005, s. 814.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000106915242

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.