PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 11 | 46--53
Tytuł artykułu

Międzynarodowy Kodeks ochrony statków i obiektów portowych (Kodeks ISPS)

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Utworzono bardzo obszerny i skomplikowany system normatywny ochrony żeglugi morskiej i infrastruktury portowej przed zagrożeniami terrorystycznymi oraz innymi czynami bezprawnymi. Wspomniany system powstał i dalej kształtuje się zgodnie z normami prawa międzynarodowego, które oddziałują na regulacje wewnętrzne państw sygnatariuszy konwencji. Ponadto Unia Europejska wprowadziła liczne regulacje mające zabezpieczyć statki i porty europejskie, które funkcjonują równolegle do regulacji prawa międzynarodowego. Autor zastanawia się, na ile stworzony na obecnym etapie system jest faktycznie skuteczny i czy nie mamy przypadkiem do czynienia z bardzo kosztownym zbiurokratyzowanym „papierowym systemem bezpieczeństwa", który de facto nie będzie spełniał swej roli.
Rocznik
Numer
Strony
46--53
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • D. Duda, D. Szulc, Międzynarodowy Kodeks ochrony statków i obiektów portowych (Kodeks ISPS) Nowe standardy bezpieczeństwa na morzu i w portach, "Czas Morza" l (20), maj 2004 r.
  • http://www.imo.org/home.asp
  • M. H. Koziński, Nowa inspekcja morska w zakresie ochrony żeglugi i obiektów portowych, Prace Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej, 2005, nr 17, s. 50, 60 i 61.
  • P. B. Stareńczak, Kodeks ISPS - Bezpieczeństwo bez utrudnień w pracy portu - rozmowa z Dariuszem Biernackim, głównym oficerem bezpieczeństwa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., "Namiary na Morze i Handel", nr 14-15/635.
  • www.ums.gov.pl
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000106924090

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.