PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | 21 | nr 77 | 112--125
Tytuł artykułu

Stan, potrzeby i możliwości wdrożenia rachunku kosztów działań w dużych przedsiębiorstwach województwa kujawsko-pomorskiego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przeprowadzone badania potwierdzają bardzo niski stan zastosowań rachunku kosztów działań w przedsiębiorstwach województwa kujawsko- pomorskiego. Metodę tę (lub pewne jej elementy) stosuje jedynie 5 z 66 ba- danych podmiotów. Oprócz jednego, wszystkie z nich to przedsiębiorstwa prywatne z kapitałem zagranicznym. Lepiej przedstawia się sprawa znajomości omawianego systemu rachunku kosztów. 2/5 pytanych twierdzi, że zna tę koncepcję bardzo dobrze, a jedynie co l0 ankietowany nigdy o niej nie słyszał. Z grupy podmiotów z kapitałem zagranicznym RKD zna prawie dwukrotnie więcej respondentów niż z przedsiębiorstw państwowych i jednostek z prywatnym kapitałem polskim. Porównując wyniki dotyczące znajomości RKD oraz opinii o jego przydatności w zarządzaniu, można zaryzykować stwierdzenie, że większość z tych osób, którzy dobrze znają ten rachunek kosztów, uznają także jego zalety i widzą jego przydatność w zarządzaniu. Wskazane jest zatem szersze rozpowszechnienie wiedzy na temat tego systemu. zdecydowanie najlepiej do wdrażania nowoczesnych metod zarządzania kosztami są przygotowane podmioty z prywatnym kapitałem zagranicznym i głównie one stosują rachunek kosztów działań, a także najlepiej znają tę koncepcję.(abstrakt oryginalny)
Rocznik
Tom
21
Numer
Strony
112--125
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • [1] Frankfort-Nachmias Ch., Nachmias D., Metody badawcze w naukach społecznych, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2001.
  • [2] Gierusz J., Radek., Szwarz R., Funkcje rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej w okresie transformacji gospodarki - wyniki badań ankietowych, II konferencja Zastosowanie Informatyki w Rachunkowości i Finansach, Gdańsk 2000.
  • [3] Januszewski A., Gierusz J., Metoda oceny potrzeb i możliwości stosowania rachkunku kosztów działań - wyniki badań empirycznych, „Rachunkowość" 2004 (przyjęte do druku).
  • [4] Karmańska A., Rachunkowość zarządcza ubezpieczyciela, PWN, Warszawa 2003.
  • [5] Sobańska L, Jak zmieniała się praktyka rachunkowości zarządczej na przełomie XX i XXI wieku? (część II - Polska). „Controlling i Rachunkowość Zarządcza", nr l, 2002.
  • [6] Szadziewska A., Wybrane zagadnienia z zakresu wykorzystania rachunku kosztów w przedsiębiorstwach działających na terenie Polski i Niemiec. „Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości", tom 12 (68), SKwP, Warszawa 2003.
  • [7] Szychta A., Historyczne i metodologiczne aspekty rachunku kosztów działań. ,,,Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości", tom 10 (66), SKwP, Warszawa 2002.
  • [8] Szychta A., Zastosowanie metod rachunkowości zarządczej w przedsiębiorstwach w Polsce. ”Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości", tom 5 (61), SKwP, Warszawa 2001.
  • [9] Zieliński T., Rachunek kosztów działań (ABC) w audycie logistycznym przedsiębiorstwa, „Logistyka" nr 2, 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000112293334

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.