PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1091 Finanse i rachunkowość : teoria i praktyka | 222--228
Tytuł artykułu

K problematice daňové evidence

Autorzy
Warianty tytułu
Problems in Declarations of Income in the Czech Republic
Problemy zeznań podatkowych w Republice Czeskiej
Języki publikacji
CS
Abstrakty
W związku z przystąpieniem Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej problem zharmonizowania prawodawstwa w zakresie podatków i rachunkowości z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej okazał się kwestią niezwykle ważną. W księgowości czeskiej obowiązywały dwa systemy przed pierwszym stycznia 2004 r. Pierwszy z nich opierał się na zasadzie pojedynczego zapisu, zaś drugi na zasadzie zapisu podwójnego. Zarówno w Unii Europejskiej, jak i w większości krajów świata nie jest przyjęte, by prawodawstwo odnoszące się do rachunkowości akceptowało dwa lub więcej systemów prowadzenia ksiąg rachunkowych, dlatego też prowadzenie ich według zasady pojedynczego zapisu zostało zniesione. Ważne jest zatem stworzenie jakiegoś systemu ewidencjonowania dla małych przedsiębiorstw, w celu ustalenia podstawy opodatkowania dochodu, bez konieczności księgowania według zasady podwójnego zapisu. (oryg. streszcz.)
EN
Harmonization of law in taxes and accounting with the EU law have been very important issues after accession of the Czech Republic to European structures. Before 2004 in the Czech accounting there have been used two systems now they worked to create new system of bookkeeping accounts in small companies. (AK)
Twórcy
autor
Bibliografia
  • Děrgel M., Daňová evidence, [online]. Dostupné z: http://dane.idnes.cz/article.php/4/?id=3889.
  • Linhart J., Jednoduché účetnictví2002,1. vyd. Grada, Praha 2002.
  • Sedláková E., Co čeká poplatníky z hlediska daně z příjmů, bude-li zrušeno jednoduché účetnictví, Účetnictví, 2003, č. 10, s. 8-11, 81-83.
  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví.
  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
  • www.du.cz.
  • www.ucetnisvet.cz.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000130025810

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.