PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1080 Rachunkowość zarządcza i controlling a strategie przedsiębiorstw i instytucji | 192--196
Tytuł artykułu

Rola i zadania systemów controllingowych w budowie i realizacji strategii rozwoju instytucji banków hipotecznych w Polsce

Warianty tytułu
The Role and Task Controlling Systems for Construction Strategies of Mortgage Bank
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Autor rozpoczął od przedstawienia specyfiki banków hipotecznych oraz od omówienia występujących w Polsce barier rozwoju tego rodzaju bankowości. Zasadniczą część artykułu poświęcił systemowi zarządzania w bankach hipotecznych w kontekście ich strategii rozwoju. Zdaniem autora, skuteczny system zarządzania w tego typu bankach, powinien być oparty na zasadach controllingu, czyli zarządzaniu przez cele, gdzie w pierwszej kolejności określony jest cel, następnie strategie, czyli sposoby dojścia do celu, co z kolei implikuje wyznaczenie zadań i zapewnienie środków do ich realizacji. System taki powinien być zintegrowanym systemem zarządzania, uwzględniającym nie tylko wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa bankowego, ale także zmienność warunków otoczenia.
EN
In the article author has presented select aspect of management in mortgage bank. He has described principal stages and actions of management, like special account for identify risk and special methods for measure costs. According to the author controlling is very important in financial institution, also in mortgage bank. (original abstract)
Twórcy
Bibliografia
  • Baltrop. C.J., Mc Naughton D., Zarządzanie nowoczesnym bankiem w okresie zmian, tom I i II, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Warszawa 1995.
  • Gąsowska A., Bankowość hipoteczna, Poltext, Warszawa 2000.
  • Gabrusewicz W., Podstawy analizy finansowej, PWE, Warszawa 2002.
  • Grabczan W., Rachunkowość menedżerska w zarządzaniu bankiem, Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce, Warszawa 1996.
  • Kopiński A., Rola controllingu w zarządzaniu bankiem, "Controlling i Rachunkowość Zarządcza" 2000, nr 10.
  • Współczesny bank, red. W.L. Jaworski, Poltext, Warszawa 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000131859138

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.