PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2006 | nr 6 | 15--21
Tytuł artykułu

Teoria cyklu życia produktu - prawda czy fałsz?

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Teoria cyklu życia produktu przeżyła szczególnie burzliwą dyskusje na swój temat w prasie branżowej w latach 70. i 80. Kolejni badacze rozwijali koncepcję cyklu życia produktu jako narzędzia do zarządzania produktami firmy (Buzzel, Luck, Catry i Chevalier, Wasson, Doyle, Michael, Dodge i Rink, Kotler), narzędzia do planowania strategicznego (Smallwood), narzędzia finansowego (Fox, White i Oswald, Savich i Thompson, Simon), narzędzia dla handlu detalicznego (Davidson, Bates i Bass), narzędzia dla sprzedaży (Berenson, Rink), narzędzia dla handlu zagranicznego (Wells) oraz jako narzędzia łączącego produkcję z marketingiem (Hayes i Wheelright). Po kilku próbach empirycznego potwierdzenia tej teorii okazało się, że badacze natykają się na wiele wątpliwości związanych z jej praktycznym wykorzystaniem. Wyniki poszczególnych badań są bardzo rozbieżne, a praktycy wykorzystują tę koncepcję do zarządzania produktami firmy w bardzo niewielkim stopniu przy czym znają ją bardzo dobrze w teorii. Już w latach 70. zaczęły się pojawiać wątpliwości co do prawdziwości koncepcji cyklu życia produktu i jej użyteczności. Na łamach prasy naukowej rozgorzała polemika pomiędzy zwolennikami teorii, jej przeciwnikami oraz autorami alternatywnych teorii wywodzących się z koncepcji cyklu życia produktu. Jak się jednak szybko okazało, rozwiązanie jednych problemów rodzi następne i jak dotąd nie doczekaliśmy się teorii odpowiadającej na wszystkie pytania. Rzeczywistość jest na tyle skomplikowana, że każda z koncepcji opisuje jedynie jej fragment. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problemów związanych z praktycznym wykorzystaniem teorii cyklu życia produktu oraz próba oszacowania jego użyteczności w zarządzaniu portfelem produktów firmy. (abstrakt oryginalny)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
15--21
Opis fizyczny
Twórcy
autor
Bibliografia
 • J. Altkorn, T. Kramer, Leksykon Marketingu, PWE, Warszawa 1998, s. 115.
 • O.S. Day, The Product Life Cycle: Analysis and Applications Issues, "Journal of Marketing" 1981, Fall.
 • N.K. Dhalla, S. Yuspeh, Forget the Product Life Cycle Concept!, "Harvard Business Review" 1976, January-February.
 • B.E. Enis, R. La Grace, A.E. Prell, Extending the Product Life Cycle, "Business Horizons" 1977, June.
 • M. Lambkin, G.S. Day, Evolutionary Process in Competitive Market: Beyond the Product Life Cycle, "Journal of Marketing" 1989, July.
 • D. Mercer, Death of the Product Life Cycle, "The NCT Pubücations" 1993, September.
 • K. Obłój, Strategia organizacji. W poszukiwaniu trwałej przewagi konkurencyjnej, PWE, Warszawa 1998, s. 78.
 • R. Polli, V. Cook, Validity of the Product Life Cycle, "The Journal of Business" 1969, October.
 • W. Qualls, R.W. Olshavsky, R.E. Michaels, Shortening the Producl Life Cycle - An Empirical Test, "Journal of Marketing" 1981, Fall.
 • J.E. Swan, D.R. Rink, Fitting Market Strategy to Varying Product Life Cycle, "Business Horizons" 1982, January-February.
 • G.J. Tellis, M.C. Crawford, An Evolutionary Approach to Product Growth Tkeory,"Journal of Marketing" 1981, Fall.
 • R.A. Thietart, R. Vivas, An Empirical Investigation of Success Strategies for Business Along the Product Life Cycle, "Management Science" 1984, December.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000139974580

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.