PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 2 | 25--31
Tytuł artykułu

Koniec z dyskryminacją mężczyzn w prawie emerytalnym - wpływ wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. na orzeczenia sądowe

Autorzy
Warianty tytułu
The End of Men Discrimination in Polish Pensionary Law
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r., P 10/07 uznano niekonstytucyjność przepisu pozbawiającego mężczyzn posiadających długi staż ubezpieczeniowy prawa do wcześniejszej emerytury na takich samych zasadach jak kobiety. Orzeczenie to potwierdziło jedynie zakaz dyskryminacji ze względu na płeć i konieczność respektowania w polskim prawie emerytalnym jednolitych zasad dla wszystkich ubezpieczonych. Wprawdzie ustawodawca ma rok na wprowadzenie niezbędnych zmian w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z FUS, ale mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy, mogą już teraz skutecznie się ubiegać o to świadczenie w postępowaniu sądowym. Autor, kierując się zasadą prymatu konstytucji, prezentuje pogląd, że do czasu definitywnego wyeliminowania z systemu prawnego niekonstytucyjnego przepisu ocena wyrażona przez Trybunał Konstytucyjny nie może być uznana za obojętną w toku sądowego stosowania prawa i powinna skutkować przyznaniem tej kategorii dyskryminowanych mężczyzn prawa do wcześniejszej emerytury. (abstrakt oryginalny)
EN
The Constitutional Tribunal decided that the Pensionary Act of 1998 included regulations which discriminated men of their right to earlier retirement pension. The article contains the analysis of this important judgment. The author also shows how nowadays in Poland courts of labour and social insurance should decide about this kind of rights. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
25--31
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000142381875

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.