PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2005 | nr 4 | 2--7
Tytuł artykułu

Analiza determinantów kapitału klienta

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W warunkach "nowej ekonomii" powodzenie przedsiębiorstwa jest w coraz większym stopniu pochodną jakości jego relacji z bazą klientów, a w mniejszym stopniu efektem jakości samych produktów. Tradycyjny związek między kosztami poniesionymi na wytworzenie produktu a jego ceną rynkową jest coraz słabszy. Wartość produktu opartego na wiedzy, w przeciwieństwie do produktu materialnego, nie jest zdeterminowana przez koszty jego wytworzenia, ale jest określona przez wartość przypisywaną ofercie przez konsumenta. Dlatego działania przedsiębiorstwa powinny być ukierunkowane na dostarczenie klientowi zestawu wartości, które zwiększaja realizowana przez niego użyteczność. W ramach tych wartości coraz większego znaczenia nabierają aspekty niematerialne oferty. Koncentracja na tworzeniu wartości dla klienta wymaga od menedżerów nowego podejścia -- zarządzania ze względu na kapitał klienta (wartość klientów firmy), a nie koszty produktu. Kapitał klientów jest najważniejszą częścią wartości firmy. Kapitał klientów stanowi również najpewniejsze źródło przyszłych jej dochodów. Toteż poznanie mechanizmów i źródeł tworzenia kapitału klienta jest centralnym wyzwaniem dla każdej firmy. Identyfikacja tych mechanizmów i ich właściwe wykorzystanie zapewnia każdej firmie istotną przewagę konkurencyjną. (abstrakt oryginalny)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
2--7
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • K. Lemon, V. Zeitham, R. Rust, Driving Customer Equity: How Customer Lifetime Value is Reshaping Corporate Strategy, Free Press, 2000.
  • G. Urbanek, Zarządzanie marką. PWE, Warszawa 2002
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000150275469

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.