PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 7-8 | 32--37
Tytuł artykułu

Wspólnotowa zasada proporcjonalności a VAT

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Główną tezą artykułu jest stwierdzenie, że państwa członkowskie - wykonując prawa powierzone im przez dyrektywę VAT - muszą mieć na względzie ogólne zasady prawa wspólnotowego, w tym przede wszystkim zasadę proporcjonalności. Autor pokazuje, że w tym względzie Europejski Trybunał Sprawiedliwości próbuje znaleźć równowagę pomiędzy potrzebą ochrony interesów fiskalnych państw członkowskich a zasadą neutralności VAT. Jest to niekiedy bardzo trudne, gdyż zarówno ETS podziela troskę państw UE w zakresie przeciwdziałania obchodzeniu prawa i zwalczaniu oszustw podatkowych, jak i stoi na straży przestrzegania zasady neutralności. W konsekwencji, środki, które stosują państwa dla zabezpieczenia swych interesów finansowych, muszą być właściwe i konieczne.
Rocznik
Numer
Strony
32--37
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • A. Zawidzka [w:] J. Barcz (red.), Prawo Unii Europejskiej, zagadnienia systemowe. Prawo materialne i polityki, Warszawa 2006, s. I-55.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000151968077

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.