Warianty tytułu
Języki publikacji
Abstrakty
Celem opracowania było ukazanie kształtowania się ceny cebuli oraz cen czynników produkcji w Polsce, a co za tym idzie – zmian sytuacji ekonomicznej producentów na przestrzeni wielolecia 1970-2004. Dla właściwej oceny warunków gospodarowania polskiego producenta, powyższe zjawiska zanalizowano również w wybranych krajach świata. Pozwala to dodatkowo na ocenę stopnia konkurencyjności polskiej cebuli na rynku międzynarodowym. Materiał wyjściowy do badań stanowiły dane światowej statystyki FAO i EUROSTAT, roczniki statystyczne rolnictwa Holandii i Niemiec, zaś w przypadku Polski posłużono się danymi statystycznymi GUS. W opracowaniu materiału liczbowego wykorzystano metody poziomej i pionowej analizy porównawczej. Analizowano zmiany badanych zjawisk w Polsce, a także porównano je pomiędzy poszczególnym krajami. (abstrakt oryginalny)
Twórcy
autor
Bibliografia
- 1.Guranowska M.: Analiza cen wybranych gatunków warzyw w Polsce w latach 1993-1999. Praca magisterska. Samodzielna Pracownia Organizacji i Ekonomiki Ogrodnictwa, SGGW, Warszawa 2001.
- 2.Hołubowicz R., Bralewski T.: Chiny - ogrodniczy potentat. Warzywa nr 9, 2005.
- 3.Jabłońska L.: Ceny roślin ozdobnych na tle ogólnego ruchu cen i płac w Polsce i wybranych krajach Europy Zachodniej. Praca doktorska. Katedra Organizacji i Ekonomiki Ogrodnictwa, SGGW, Warszawa 1983.
- 4.Krzyżanowski J.: Ceny rolne jako narzędzie regulowania produkcji rolniczej. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 1993.
- 5.Shepherd G.S.: Analiza cen rolnych. PWRiL, Warszawa 1963.
- 6.Statistics on occupational wages and hour of work and food prices. ILO, Geneva 2001
- 7.Wróblewska W.: Analiza zmian sytuacj i ekonomicznej producentów materiału wyjściowego ozdobnych roślin cebulowych w Polsce w latach 1991-2001. Annales Universitatis Marie Curie-Skłodowska, Lublin - Polonia 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000161692290