PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 1 | 96--111
Tytuł artykułu

Ewolucja prawa dotyczącego finansów publicznych w Polsce a finanse rolnictwa

Autorzy
Warianty tytułu
Evolution of the Law on Public Finance in Poland and the Agricultural Sector's Finances
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polska należy do nielicznej grupy krajów, w której prawnie uregulowano funkcjonowanie finansów publicznych. W istocie działania te rozpoczęto już w latach 80. ub. wieku, ale zasadniczy przełom nastąpił w 1998 r., kiedy to uchwalono pierwszą ustawę o finansach publicznych. Z początkiem 2010 r. zaczęła obowiązywać trzecia już ustawa tego typu. Jest to akt o charakterze systemowym, który trudno jednoznacznie zakwalifikować z punktu widzenia jakości stanowionego prawa. Dziś już wiemy jednak, że nie należy oczekiwać, by nowa ustawa doprowadziła do uzyskania bezpośrednich oszczędności budżetowych w krótkim czasie. Co najwyżej, może być ona traktowana jako wstęp do głębokich reform budżetowych w Polsce. Z różnych powodów są one nieodzowne i nie do uniknięcia. Muszą być one jednakże dobrze przemyślane, gdyż ich zredukowanie do prostego i mechanicznego cięcia wydatków budżetowych może okazać się zdecydowanie przeciwskuteczne, społecznie nieakceptowane. Zmiany w sferze regulacji funkcjonowania finansów publicznych mają bezpośredni wpływ na finanse rolnictwa, gdy dotyczą zasad pobierania dochodów publicznych i ich wydatkowania. Istnieją w tym obszarze również oddziaływania pośrednie, których wyrazem są koszty transakcyjne ponoszone przez rolnictwo z tytułu jego relacji z sektorem finansów publicznych. Z uwagi na trudne położenie budżetowe Polski i pesymistyczne perspektywy jego przyszłego kształtowania się, trzeba uznać za wysoce prawdopodobne, że krajowe rolnictwo poddane może być większemu drenażowi fiskalnemu niż dotychczas. To jednak bardzo kontrowersyjny zamiar, jeśli zważy się kruche finanse polskiego rolnictwa. Na pewno jednak i w odniesieniu do tego sektora istnieje wciąż przestrzeń do racjonalizowania systemu jego budżetowego podtrzymywania i pobierania danin publicznych. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
96--111
Opis fizyczny
Twórcy
 • Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB, Warszawa
Bibliografia
 • 1. Bartoszewicz A.: Budżet zadaniowy - praktyczne aspekty projektowania i wdrażania. MDDP Akademia Finansów, Warszawa 2008.
 • 2. Bełdowski J., Metelska-Szaniawska K.: Law & Economics - geneza i charakterystyka ekonomicznej analizy prawa. Bank i Kredyt, nr 10, 2007.
 • 3. Cooter R., Ulen T.: Ekonomiczna analiza prawa. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2009.
 • 4. Jankowiak J.: Czas na zarządzanie kryzysem finansów publicznych. Rzeczpospolita, 18.11.2009 r.
 • 5. Ocena skutków regulacji - poradnik OSR, doświadczenia, perspektywy (red. nauk. W. Szpinger, W. Rogowski). Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2007.
 • 6. Osiatyński J.: Strategia makroekonomiczna Polski w warunkach światowego kryzysu. Gospodarka Narodowa, nr 7-8, 2009.
 • 7. Polityka gospodarcza (red. nauk. B. Winiarski). PWN, Warszawa 2009.
 • 8. Rybiński K.: Budżet zadaniowy jest potrzebny. Dziennik Gazeta Prawna, 3.11.2009 r.
 • 9. Stelmach J., Brożek B.: Metody prawnicze. Zakamycze, Kraków 2004.
 • 10. Stelmach J., Brożek B., Załuski W.: Dziesięć wykładów o ekonomii prawa. Wolters Kluwer, Warszawa 2007.
 • 11. Strąk T.: Funkcje komplikują budżet zadaniowy. Dziennik Gazeta Prawna, 21.10.2009 r.
 • 12. Wieliczko B.: Budżet państwa a budżet środków europejskich. Wsparcie finansowe szkolnictwa rolniczego w obecnej unijnej perspektywie finansowej oraz stan prac nad budżetem UE 2013+. Materiały seminaryjne na konferencję pt. Nowa ustawa o finansach publicznych a finanse i rachunkowość szkół rolniczych prowadzonych przez MRiRW. IERiGŻ-PIB, Warszawa 4.11.2009 r.
 • 13. Zalesiński T.: Im mniej konsultacji przy tworzeniu prawa, tym większe możliwości korupcyjne. Dziennik Gazeta Prawna, 18.10.2009 r.
 • 14. Zalesiński T.: Reforma rządowego procesu tworzenia prawa i odejście od nadmiernej resortowości może znacznie poprawić jakość ustaw. Dziennik Gazeta Prawna, 5.11.2009 r.
 • 15. Zalewski Ł.: Kilka gospodarstw pomocniczych będzie mogło być jedną instytucją budżetową. Dziennik Gazeta Prawna, 16.11.2009 r.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000164894488

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.