PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 7-8 | 3--9
Tytuł artykułu

Państwo jako podmiot polityki rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W warunkach gospodarki opartej na wiedzy szczególnego znaczenia nabiera szkolnictwo wyższe. Celem prezentowanego opracowania jest charakterystyka państwa jako podmiotu polityki rozwoju szkolnictwa wyższego przede wszystkim w realiach polskich. W opracowaniu zawarte są uwagi zarówno na temat cech szczególnych szkolnictwa wyższego jako dobra ekonomicznego, jak i w kwestii równości szans jako istotnego punktu odniesienia w dyskusjach o rozwiązaniach prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego. Zasadnicza część opracowania poświęcona jest dyskusji o rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce po 1989 r. wraz z odwołaniami do projektu zmian w ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym” przedstawionego w marcu 2010 r. (abstrakt oryginalny)
EN
Higher education is especially important in the case of an economy based upon knowledge. The aim of this paper is to present the state as a subject of higher education development policy, with specific reference to Poland. This paper contains discussions regarding higher education as an economic good as well as in the context of equal opportunities where it is a significant point of reference in discussions relating to legal solutions applicable to higher education. A major part of this paper is devoted to the discussion regarding the development of higher education in Poland post 1989 as well as references to the proposed amendments to the „Higher Education Act" presented in March 2010. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
3--9
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • [1] ARROW K., Higher Education as a Filter, "Journal of Public Economics" 1993, vol. 1.
  • [2] FRIEDMAN M., FRIEDMAN R., Wolny wybór, Wydawnictwo Panta, Sosnowiec 1996.
  • [3] KWARCIŃSKI T, Moralny wymiar równości szans w świetle dokumentów Unii Europejskiej, http://www.kwarcinski. ovh.org/do_pobrania/artykuly/rownosc_szans_ue.pdf
  • [4] MUSGRAVE A., MUSGRAVE P.B., Public Finance in Theory and Practice, McGraw-Hill, New York 1980.
  • [5] Projekt ustawy o zmianie ustawy - "Prawo o szkolnictwie wyższym", ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Warszawa 2010.
  • [6] Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy - "Prawo o szkolnictwie wyższym", ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Warszawa 2010.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000168263284

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.