PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1 | 51--62
Tytuł artykułu

Szanse i zagrożenia dofinansowania przedsiębiorstw z funduszy Unii Europejskiej w procesie zarządzania pomocą publiczną

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W artykule przedstawiono zasady i aspekt praktyczny udzielania przedsiębiorstwom pomocy publicznej ze środków UE oraz problem ryzyka naruszenia procedury i związaną z tym konieczność zwrotu uzyskanych środków. Małe doświadczenie polskich przedsiębiorców hamuje absorpcję potencjalnie dostępnych funduszy. Niezbędna jest zatem popularyzacja zasad udzielania pomocy publicznej w warunkach zintegrowanej Europy oraz doświadczeń w tym zakresie z innych krajów UE. Niedostateczna informacja w tej dziedzinie powoduje, że polscy przedsiębiorcy nie wykorzystują dostępnych szans na dofinansowanie i nie składają poprawnie sformułowanych wniosków. Niekiedy po uzyskaniu pozytywnej oceny ex ante i wydatkowaniu przez nich otrzymanych środków, ryzykują konieczność zwrotu dotacji. Następuje to w przypadku negatywnych wyników kontroli ex post przeprowadzonej przez Komisję Europejską. Zagrożenie to jest rzadko sygnalizowane w publikacjach poświęconych funduszom Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
51--62
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • 1. Dauses M.A., Handbuch des EG-Wirtschaftsrechts, Beck-Verlag, München 2002.
  • 2. http://europa.eu.int/comm/competition/state_aid
  • 3. Jeliński B., Ku jednolitemu rynkowi, [w:] Brodecki Z. (red.), Wolność gospodarcza, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2003.
  • 4. Pełka P., Stasiak M., Pomoc publiczna dla przedsiębiorców w Unii Europejskiej, Difin, Warszawa 2002.
  • 5. Poznańska K., Pomoc finansowa dla małych i średnich przedsiębiorstw w UE, "Współczesne Zarządzanie" 2004, nr 2.
  • 6. Raport o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2002 roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Warszawa, sierpień 2003.
  • 7. Zielińska-Głębocka A., Konkurencja na jednolitym rynku, [w:] Brodecki Z. (red.), Konkurencja, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000168507402

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.