PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | 182 Toward a New Europe Methodological and Comparative Approach | 41--51
Tytuł artykułu

Competitiveness of the Polish Economy and the Labour Market within the EU Enlargement

Warianty tytułu
Języki publikacji
EN
Abstrakty
EN
The aim of this paper is to assess the activities of international business from the point of view of its effects on the labour markets of those accession countries which are undergoing systemic transformation. This analysis covers the sphere of foreign trade in the Central and Eastern European Countries (CEECs) in light of their accession to the European Union. (fragment of text)
Celem autorki jest określenie związków między handlem zagranicznym a rynkiem pracy w krajach transformujących swoje gospodarki od centralnie planowanej do rynkowej na przykładzie Polski w okresie jej stowarzyszenia ze Wspólnotami Europejskimi i w perspektywie członkostwa w UE. Wiele z krajów Europy Środkowej i Wschodniej notowało deficyt w obrotach bieżących w okresie transformacji. W Polsce deficyt ten był szczególnie wysoki w końcu lat 90., co przełożyło się na utratę ok. 1,5 min miejsc pracy zwłaszcza w sektorach tracących posiadaną wcześniej przewagę komparatywną w handlu z UE, a zwłaszcza w przemysłach tzw. surowcochłonnych i pracochłonnych głównie w górnictwie, hutnictwie, przemyśle tekstylno-odzieżowym, należących do sektorów najbardziej „wrażliwych" w handlu z UE. Sytuacja wpływu negatywnego bilansu handlowego z UE na rynek pracy w Polsce zaczęła ulegać poprawie począwszy od roku 2001 i choć bezrobocie miało tendencję nadal rosnącą w Polsce, to trudno jego wzrostowi przypisywać nadal tak silny jak poprzednio wpływ bilansu handlowego. (abstrakt oryginalny)
Twórcy
  • University of Lodz, Poland
Bibliografia
  • "Eurostat Yearbook" 1998-1999.
  • Kwiatkowski E., Wysokińska Z., Witkowska J., Tokarski T., Kaczorowski P. (1999), Poland's Integration with the European Union and the Labour Market Impacts, "Comparative Economic Research Central and Eastern Europę", vol. 2, no 1.
  • Mole W. (1990), The Economies of European Integration Theory, Practice, Policy, Hongkong- Singapore-Sydney.
  • Wysokińska Z. (2002), Effects of Liberalisation on Trade in Textile and Apparel, [in:] K. Fatom i, D. Jourdan (eds), Contemporary Developments in International Business, Paris.
  • Wysokińska Z., Witkowska J. (1999), Integracja europejska, rozwój rynków, Warszawa-Łódź.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000169038827

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.