PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | 194 Multivariate Statistical Analysis : Probability, Statistical Inference and Applications | 161--170
Tytuł artykułu

Properties of the Cox Consistency Test in the Case of Income Distribution Analysis

Warianty tytułu
Własności testów zgodności Coxa w przypadku badania zgodności rozkładów dochodów
Języki publikacji
EN
Abstrakty
W analizie rozkładów plac i dochodów istotnym problemem jest badanie zgodności rozkładów empirycznych z teoretycznymi. Większość znanych testów zgodności nie może być stosowana do badania tego zagadnienia ze względu na fakt, że parametry zbiorowości generalnej nie są na ogół znane, a rozważane próby są często bardzo liczne. W artykule przedstawione zostały podstawowe własności testu zgodności Coxa opartego na ilorazie wiarygodności. Prezentowane wyniki otrzymano metodą Monte Carlo. Rozważane były rozkłady teoretyczne najczęściej wykorzystywane w analizie płac i dochodów: gamma, logarytmiczno-normalny, Daguma i Singha-Maddali. (abstrakt oryginalny)
EN
Testing the consistency of theoretical income distributions with the empirical ones is a very important problem in income distribution analysis. Most of well known goodness-of-fit tests cannot be used to solve this problem because the parameters of the population are usually not known and the samples are very large. In the paper we present the main properties of the Cox statistic which is based on likelihood ratio. The presented results were obtained by means of the Monte Carlo experiment. The theoretical distributions most often used in income distribution analysis as the gamma, lognormal, Dagum and Singh-Maddala were taken into consideration. (original abstract)
Twórcy
  • University of Lodz, Poland
Bibliografia
  • Cox D. R. (1961), Test of Separate Families of Hypothesis, Proceedings of 4"1 Berkeley Symp, pp. 105-123.
  • Dagum C.(1977), A new model of personal income distribution. Specification and estimation, Economie Apliquee, 413-436.
  • Domański Cz. (1990), Testy statystyczne, PWE, Warszawa.
  • Singh S., Maddala G. (1976), A function for size distribution of income, Econometrica, 44, 963-970.
  • Singh S., Maddala G. (1977), Estimation problems in size distribution of income, Economie Apliquee, 461-479.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000170578435

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.