PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 4/2 | 401--407
Tytuł artykułu

Kondycja Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce w okresie wychodzenia z kryzysu

Warianty tytułu
Special Economic Zones In Poland and their Condition During the Finnishing the Crisis
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Światowy kryzys gospodarczy w sposób istotny dotknął przedsiębiorców prowadzących działalność w SSE. Z danych publikowanych przez Ministerstwo Gospodarki wynika, że istotnym problemem, z którym borykają się przedsiębiorcy prowadzący działalność w SSE jest ryzyko zwrotu pomocy publicznej wraz z należnymi odsetkami w przypadku braku możliwości wywiązania się z warunków określonych w zezwoleniu na prowadzenie działalności. Zezwolenie bowiem nakłada na przedsiębiorców ograniczenia w postaci określonych nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia nowych pracowników oraz utrzymania zatrudnienia przez określony czas. W zamian przedsiębiorcy mogą otrzymać przywileje podatkowe oraz inne zachęty zwiększające ich konkurencyjność. Kryzys gospodarczy spowodował istotny spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co przełożyło się na sytuację przedsiębiorców prowadzących działalność na terenach SSE. Analiza danych dotyczących efektów funkcjonowania SSE dostarcza informacji o trudnościach w realizacji zobowiązań z tytułu nowych miejsc pracy w SSE. Można domniemywać, że te trudności i dotychczasowy brak elastyczności organów administracyjnych w stosunku do przedsiębiorców nie mogących wywiązać się ze zobowiązań stanowią istotną przeszkodę w pozyskaniu nowych inwestorów i nowych projektów inwestycyjnych. Warto podkreślić, że projektowane uelastycznieni stanowiska organów administracji może zachęcić przedsiębiorców do wchodzenia do SSE i w sposób znaczący poprawić kondycję SSE. (abstrakt oryginalny)
EN
The global economic crisis made the investment in Special Economic Zones more risky. That's why the economic condition of Special Economic Zones became worse. Entrepreneurs' have problems with employment which they declare in permission of business opportunities. So to increase their result of employment, they need more public aid - administrative aid. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
401--407
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • Deloitte: SSE mogą zniknąć http://www.podatki.biz/artykuly/16_1061 l.htm
  • Koncepcja rozwoju specjalnych stref ekonomicznych, http://www.ssemp.pl/files/koncepcja.pdf
  • Ustawa z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, Dz. U. Nr 123, póz. 600 wraz z późniejszymi zmianami
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000170704088

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.