PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1996 | nr 742 Postęp w integracji europejskiej a rozwój regionów | 94--98
Tytuł artykułu

Region transgraniczny a bieguny integracji

Warianty tytułu
Le regioni limitrofe e la teoria dei poli d'integrazione
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Działanie bieguna wzrostu określa się terminem "polaryzacja", który w węższym znaczeniu rozumie się jako proces powiększania się bieguna. Z rozpatrywanego punktu widzenia istotniejsze znaczenie ma jednak polaryzacja szersza, traktowana jako działanie pobudzające, którego rezultatem jest postępująca integracja systemów przestrzennych. Z teorii systemów wynika, że systemy i obiekty przestrzenne potrafią nie tylko przekształcać swoją organizację wewnętrzną, lecz również oddziaływać na otoczenie. Dzieje się tak zwłaszcza poprzez nawiązanie współpracy z innymi systemami, w wyniku czego powstaje całość wyższego rzędu dwu lub większej liczby systemów kooperujących. Efekty polaryzacyjne dokonują się poprzez oddziaływanie zarówno jednostek wiodących kooperujących obiektów przestrzennych, jak i funkcjonującej w nich infrastruktury. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Boundeville J.R.: Méthodes de planification du development régional intégré. "Ekistics" 1971, s. 19, 4.
  • Grzeszczak J.: Koncepcje polaryzacyjne w przestrzennym zagospodarowaniu kraju na przykładzie Francji. Warszawa: PWN 1971. "Studia KPZK PAN" t. XXVI.
  • Jakubowicz E., Szumowski A.: Czynniki rozwoju obszarów przygranicznych w europejskim procesie integracyjnym. CUP, Biuro Planowania Regionalnego we Wrocławiu. Referat wygłoszony na konferencji naukowej: 'Strategiczne problemy rozwoju regionalnego w procesie integracji europejskiej', Opole, 20-22 IV 1995 r. (w trakcie prac wydawniczych).
  • Klaassen L.H.: Myśl i praktyka ekonomiczna a przestrzeń. Łódź: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 1988, s. 80.
  • Komorowski S.M.: Bieguny rozwoju czy istnieją? [w:] Studia regionalne w perspektywie doświadczeń międzynarodowych. Warszawa : PWN 1985. "Studia KPZK PAN", t. LXXXII, s. 36.
  • Pottier P.: Axes de communication et développement économique. [w:] Revue Économique nr 14. Paris 1963, s. 58-132.
  • Rykiel Z.: Rozwój regionów stykowych w teorii i badaniach empirycznych. Wrocław: Ossolineum 1991.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000170904797

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.