PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1996 | nr 742 Postęp w integracji europejskiej a rozwój regionów | 140--146
Tytuł artykułu

La P.M.E. et le développement économique régional

Autorzy
Warianty tytułu
Małe i średnie przedsiębiorstwa (PME) a rozwój gospodarki regionalnej
Języki publikacji
IT
Abstrakty
Współczesny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw rozpoczyna się w końcu lat 70. i trwa przez cały okres lat 80. Tym, co spowodowało odejście od modelu gospodarki opartego na dużych przedsiębiorstwach był "szok" naftowy w 1973 r. i w jego rezultacie zwolnienie wzrostu gospodarczego oraz wzrost bezrobocia w krajach wysoko rozwiniętych. Badania pokazały, że już na początku lat 80. od 70% do 80% nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej kreowane było przez przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 100 pracowników.
Dziś także przyrost netto zatrudnienia ma miejsce jedynie w PME, na stałym poziomie utrzymuje się w administracji i przedsiębiorstwach publicznych i wyraźnie spada w dużych firmach, które z racji wysokiej konkurencyjności i umiędzynarodowienia produkcji przenoszą działalność wytwórczą poza granice kraju macierzystego. We Francji obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające mniej niż 500 osób, obejmują 70% ludności aktywnej zawodowo i wytwarzają 55% produkcji powstającej poza rolnictwem i usługami nie związanymi z handlem i finansami. W innych krajach zachodnich relacje zatrudnienia i produkcji są prawie identyczne jak w PME.
Zjawisko wzrostu znaczenia PME w gospodarce krajów wysoko rozwiniętych wydaje się utrwalać również w przyszłości, a ich powstawanie i rozwój są uznane za czynnik podstawowy rozwoju regionalnego.
W ramach przedstawianego komunikatu naukowego autor wskazuje główne przyczyny rozwoju PME, a następnie ilustruje czynniki sprzyjające ich lokalizacji w danym regionie. (abstrakt oryginalny)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000170907725

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.