PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1996 | nr 724 Ekonomiczne aspekty transformacji gospodarczej w Polsce | 151--154
Tytuł artykułu

Ekonomiczna rola państwa w procesie transformacji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Należy podkreślić, że w normalnej gospodarce rynkowej, z wyraźną dominacją sektora prywatnego i bez patologicznych aspektów etatyzmu, do zaakceptowania są następujące funkcje państwa, które są powszechnie uznane za niezbędne:
1. W jakim stopniu społeczeństwo decyduje się (w danej dziedzinie) na przenoszenie środków z prywatnej domeny dyspozycyjnej, na rzecz publicznej? Czy odpowiadać temu będzie akceptacja, dziś i jutro, odpowiednio dużych obciążeń budżetów osobistych (aby mieć pokrycie wydatków publicznych)?
2. Czy dany rodzaj funkcji państwa znajdzie dostatecznie wysoką ocenę w toku procesów publicznego wyboru (hierarchii wagi efektów w ramach ograniczonych środków)?
3. W jakim stopniu można liczyć na dostatecznie wysoką jakość działań organów administracji i służb publicznych, tzn. wysoką sprawność (techniczno- organizacyjną efektywność) wykorzystania środków w relacji do osiąganych celów? Jak się chronić przed patologicznymi objawami na styku działań publicznych i prywatnych?
Reasumując, jesteśmy za państwem wystarczającym - nie mini lub maksi - w sferze budżetu, w sferze polityki makroekonomicznej (niedoskonałości rynku) i tylko za pewnymi ograniczeniami ingerencji państwa w sferze polityki mikroekonomicznej (niesprawność państwa). (fragment tekstu)
Bibliografia
  • Balicki S.: Renesans aktywnej polityki gospodarczej, [w:] Prawno-ekonomiczne aspekty procesów transformacji gospodarczej, Wrocław 1992.
  • Balicki S.: Miejsce państwa w procesie przemian własnościowych i strukturalnych, [w:] Zmiany strukturalne w Polsce, Wrocław 1993.
  • Domańska E.: Wokół interwencji państwa w gospodarkę. (Keynes, Friedman, Laffeer, Kennedy, Reagan i inni), Warszawa 1992.
  • Dyskusja o roli państwa i rynku w procesie wzrostu gospodarczego. GN, 4/1995.
  • Levinson M.: Nie tylko wolny rynek, Warszawa 1992.
  • Między państwem a rynkiem, Raport PPRG, Warszawa 1994.
  • Stglitz J.: The Role of the State in Financial Markets, The World Bank Economics Review and The World Bank Research Observer 1993.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171143533

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.