PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 3 | 134--142
Tytuł artykułu

Rynkowa konkurencyjność krajowego nasiennictwa zbóż w świetle konsolidacji spółek hodowli roślin ANR

Warianty tytułu
Market Competitiveness of the National Cereal Seed Industry Given the Consolidation of Plant Propagation Companies under the Agricultural Property Agency
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polskie spółki hodowli roślin znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, zarówno organizacyjnej jak i rynkowej, a także finansowej, w zakresie obrotu własnymi odmianami. Opracowanie stanowi próbę oceny obecnego położenia polskich spółek hodowli roślin z punktu widzenia konkurencyjności ich działania i pozycji rynkowej. W artykule omówiono zmniejszający się udział polskich odmian na rynku nasiennym zbóż, podjęto również próbę określenia przyczyn utrwalania się niekorzystnej dla polskiej hodowli zbóż tendencji rynkowej. W konkluzji wskazano na niską konkurencyjność odmian zbóż polskiej hodowli w stosunku do oferty zagranicznej. Utrzymująca się konkurencja między krajowymi spółkami hodowli roślin oraz firmami nasiennymi prowadzi do ubożenia zasobów intelektualnych krajowej hodowli, a tym samym zmniejszania jej przychodów finansowych. Powoduje to niewydolność w konkurowaniu z firmami zagranicznymi oraz coraz częstsze poddawanie się tej konkurencji. Stwierdzono też, że działania konsolidacyjne polskich spółek hodowli roślin nie powstrzymały ani też nie spowolniły procesu ich rynkowej marginalizacji. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
134--142
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Przedsiębiorstwo Nasienne AGRONAS
Bibliografia
  • 1. Duczmal K.: Dorobek i zadania samorządu nasiennego. Referat przedstawiony na zebraniu Sekcji Traw i Motylkowych Drobnonasiennych. PIN, 2011.
  • 2. Jerzak M.A., Mikulski W., Kubiszewska J.: Czynniki poprawy efektywności ekonomicznej spółek hodowli zbóż w Polsce. Postępy Nauk Rolniczych, nr 6, 2005.
  • 3. Roczniki Statystyczne GUS (lata 2007-2010).
  • 4. Wicki L.: Zmiany w zużyciu nasion kwalifikowanych w Polsce. Roczniki Nauk Rolniczych, Seria G, t. 96, z. 4, 2009.
  • 5. www.stratfor.com
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171190251

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.