PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | 88 (LXXXVIII) | 106--116
Tytuł artykułu

Przesłanki lokalizacji korporacji transnarodowych w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Globalizacja gospodarki i rewolucja technologiczna wpływają na konieczność przedefiniowania konkurencyjności i atrakcyjności lokalizacyjnej regionów. Nowe realia gospodarcze skłaniają do przemyśleń na temat miejsca Polski w przestrzeni światowej i europejskiej. W erze gospodarki informacyjnej tworzą się nowe szanse na „dogonienie" państw o największym potencjale ekonomicznym, ale też pojawia się zagrożenie pozostania na peryferiach gospodarczych jednoczącej się Europy. Wykorzystanie szansy związane jest z podniesieniem poziomu innowacyjności zdeterminowanej „podatnością" innowacyjną firm regionów i kraju jako całości. W warunkach niedoboru kapitału rodzimego z jednej strony, jak też w związku z ograniczeniem barier w przepływach kapitałowych z drugiej, ważną rolę w podnoszeniu poziomu innowacyjności firm i regionów mogą, lecz nie muszą, odegrać korporacje transnarodowe. Internet znacznie obniżył koszt informacji ułatwiając międzynarodową dywersyfikację systemów produkcyjnych, włącznie z działalnością badawczo-rozwojową. Największe korporacje transnarodowe muszą konkurować na wielu rynkach i uzyskują przewagę konkurencyjną z prowadzenia działalności gospodarczej w wielu miejscach. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
106--116
Opis fizyczny
Bibliografia
  • Porter M.E., O konkurencji, PWE, Warszawa 2001, s. 359-363.
  • Sternberg R., The Firm or the Region: What Determines the Innovation Behavior of European Firms? Economic Geography, Volume 77, No. 4.
  • World Investment Report 2001. Promoting Linkages. United Nations, New York and Geneva 2001.
  • Yip G.S., Strategia globalna. Światowa przewaga konkurencyjna, PWE, Warszawa 1996.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171190907

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.