PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | 88 (LXXXVIII) | 170--178
Tytuł artykułu

Warunki aplikacji polskich przedsiębiorstw do funduszy europejskich

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wraz z otwarciem się europejskiego rynku przed polskimi firmami wzrosną możliwości ich ekspansji, gdyż łatwiejszy będzie dostęp do kapitału. Niemniej jednak szanse na przetrwanie i rozwój na Jednolitym Rynku i rynku wewnętrznym, który będzie jego częścią, będą miały tę firmy, które podejmą wysiłek restrukturyzacyjny w kierunku efektywnego wykorzystania siły roboczej i mobilizacji środków produkcji na działalność innowacyjną. Warunkiem swobodnego działania przedsiębiorstw na zintegrowanym rynku jest konkurencyjność z zachowaniem rentowności. Dlatego też w przededniu integracji europejskiej konieczne okazało się prowadzenie polityki gospodarczej ukierunkowanej na kształtowanie warunków do tworzenia i pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego tego sektora przedsiębiorstw. W Unii Europejskiej wsparcie sektora MSP skupia się na podnoszeniu zdolności konkurencyjnej tych przedsiębiorstw, podnoszeniu wartości nakładów inwestycyjnych sektora oraz wzroście innowacyjności firm, a także likwidowaniu barier administracyjnych prowadzenia działalności gospodarczej. W chwili obecnej MSP są uważane za główną siłę promującą konkurencyjność przemysłu wspólnotowego. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
170--178
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Praktyczny przewodnik zawierania umów PHARE, ISPA, SAPARD, Komisja Europejska 2000.
  • Wysokińska Z., Witkowska J., Analiza i ocena kosztów i korzyści przystąpienia Polski do UE w obszarze mikroekonomia, [w:] Korzyści i koszty członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Raport z badań. Centrum Europejskie Natolin, Warszawa 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171190937

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.