PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | 88 (LXXXVIII) | 179--185
Tytuł artykułu

Wpływ integracji Polski z Unią Europejską na warunki kształtowania konkurencyjności regionów

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Istotą współczesnej gospodarki rynkowej jest silna konkurencja nie tylko pomiędzy podmiotami gospodarczymi, ale także między państwami i regionami. Obecność Polski w Unii Europejskiej będzie oznaczała zwiększenie presji konkurencyjnej dla wszystkich uczestników procesów gospodarczych, w tym także, a może przede wszystkim, regionów. Samo pojęcie regionu nie jest precyzyjne w unijnym słowniku. W Unii Europejskiej regiony są asymilowane z innymi społecznościami terytorialnymi i rozważane głównie z punktu widzenia bardziej efektywnego prowadzenia różnych polityk publicznych, a szczególnie europejskiej polityki regionalnej (w przeciwieństwie do Rady Europy, która od pewnego czasu kładzie większy nacisk na tożsamość kulturową regionów). Jako przykład można przytoczyć nomenklaturę statystyczną NUTS, w której na różnych poziomach występują zarówno jednostki terytorialne mające status społeczności lokalnych, jak i zwykłe okręgi administracyjne nieposiadające takiego statusu, czy wreszcie obszary wydzielone tylko na potrzeby studiów i analiz, wspólnie określane na wszystkich szczeblach mianem „regionów". Klasyfikacja ta jest przykładem czysto ekonomicznego podejścia do regionu i zarazem świadczy o niemożności wprowadzenia jednolitego podziału terytorialnego dla wszystkich państw członkowskich. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
179--185
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Kidyba A., Łobocki J., Instytucje non-profit w restrukturyzacji regionu, Wyd. Fundacja im. F. Eberta, Warszawa 1999, s. 12.
  • Kosiedowski W., Zarządzanie rozwojem regionalnym i lokalnym, Wyd. Dom Organizatora, Toruń 2001, s. 139.
  • Kuciński K., Lokalizacja przedsiębiorstw a konkurencyjność, IFGN SGH, Warszawa 2001, s. 173.
  • Markowski T., Stawasz D., Ekonomiczne i środowiskowe aspekty zarządzania rozwojem miast i regionów, Wyd. UŁ, Łódź 2001, s. 89.
  • Narodowa Strategia Rozwoju Regionalnego, s. 10.
  • Piasecka E., Brytyjska koncepcja układów partnerskich w lokalnym rozwoju gospodarczym, [w:] J. Targalski (red.), Przedsiębiorczość a lokalny i regionalny rozwój gospodarczy, Wyd. AE, Kraków 1999, s. 333.
  • Pietrzyk I., Polityka regionalna Unii Europejskiej i regiony w państwach członkowskich, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2003, s. 205.
  • Polska. Wstępny Narodowy Plan Rozwoju, s. 15.
  • Słodowa-Hełpa M., Dylematy i możliwości rozwojowe polskich regionów w świetle europejskiej polityki regionalnej, [w:] B. Gruchman (red.), Problemy przestrzeni w integracji europejskiej, Zeszyty Naukowe AE, Poznań 2002, s. 70.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171190939

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.