PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | R. 7, cz. 1 | 85--96
Tytuł artykułu

Azerbejdżan jako klucz do europejskiego rynku ropy

Warianty tytułu
Azerbaijan as a Key to the European Crude Oil Market
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Geopolityczne położenie Azerbejdżanu predestynuje ten kraj do pełnienia kluczowej roli w regionie Morza Kaspijskiego oraz - ze względów gospodarczych - w regionie czarnomorskim. Wynika to m.in. ze strategicznego położenia Azerbejdżanu na pograniczu Kaukazu Południowego - graniczy z Armenią i Gruzją, Środkowego Wschodu - z Iranem, oraz Azji Centralnej - granica morska z Kazachstanem i Turkmenistanem. Od konfiguracji wpływów w tym państwie w dużym stopniu zależy pozycja mocarstw światowych (USA i Federacji Rosyjskiej), jak również lokalnych (UE i Turcja) na Kaukazie i w regionie kaspijskim. Z punktu widzenia bezpieczeństwa lokalnego nie mniej istotne jest bezpośrednie sąsiedztwo Azerbejdżanu z niestabilnym rosyjskim Kaukazem Północnym. Ponadto, Azerbejdżan posiada duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, znajduje się na strategicznych szlakach przesyłu tych surowców oraz jest największym terytorialnie i ludnościowo państwem na Kaukazie. (fragment tekstu)
EN
The article discusses contemporary events in Azerbaijan in the context of regional security and energetic security. Because of geopolitical reasons political decisions concerning this country may influence the economic situation not only in Caspian Sea and Black Sea regions, but in the EU as a whole. However, common assumptions connecting the strategies of Baku with Kremlin or Washington may be misleading. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
85--96
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Avioutskii V., Aksamitne rewolucje, Warszawa 2007.
  • Falkowski M., Polityka Rosji na Kaukazie Południowym i w Azji Centralnej, "Prace OSW" Warszawa 2006, s. 17.
  • Jarosiewicz A., Transport ropy przez Kaukaz jako priorytet w kazaskiej polityce eksportu ropy, "Komentarze OSW", Warszawa 2008, s. 3.
  • Łoskot A., Bezpieczeństwo dostaw rosyjskiego gazu do UE - kwestia połączeń infrastrukturalnych, "Prace OSW", Warszawa, luty 2005.
  • Strachota K., Kaukaz Południowy i Azja Centralna po wojnie rosyjsko-gruzińskiej - konsekwencje geopolityczne, "Komentarze OSW" Warszawa 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171191901

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.